Alabay (Alabai) Satılık Yavru

Eğer kar gibi beyaz bir Orta Asya Alabay cinsi bir köpeği gözünüze kestirdiyseniz aşağıdaki bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Alabaylar 4000 yıl öncesi tarihe dayanan bir orta Asya çoban köpeğidir. Kökeni Türkmenistan’da olan Tibet dağ köpeğine dayanır. Bu köpeklere Orta Asya’da (Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Pakistan, Afganistan, İran, Sibirya ve Moğolistan) da rastlamak mümkündür. Bu ırkın yüksek kalitesi, köpeğin kendi başının çaresine bakmak zorunda kalıp, doğal seleksiyonla ürediği içindir. Bu köpekler kendileri üremiştir ve yavrularını kendileri yetiştirmiştir. Bunun yanı sıra yemek bulmak zorunda kalmıştır. Bu nedenden dolayı en güçlü ve en iyiler hayatta kalmıştır. Ayrıca Kazakistan’da kışları -300 yazları ise 40 üstünde seyreden hava şartlarını göz önünde bulundurursak bu ırk için yüksek ısı yada aşırı soğukların hiç sorun olmadığını görürüz. Tüm bu yaşam şartlarındaki zorluklar onları güçlü, sağlam ve çetin kılmıştır.

Alabay köpeğinin kullanım alanları:

Alabay cinsi köpeğinin dengeli karakteri ve koruma içgüdüsünün yüksek oluşu bu köpekleri çok iyi birer bekçi ve çoban köpeği yapmaktadır. Aile köpeği olarak da harika bir köpektir ancak bahçeli bir evde olmak şartı ile.

Alabay cinsi köpeğinin ırk özellikleri:

Alabay cinsi ırk standartlarına göre erkek köpeklerde uzunluk 65-78 cm dişi köpeklerde 60-69 cm. standart kilo ise erkek köpeklerde 55-79 kg. dişi Alabay köpeği ise 40-65 kg. olarak tespit edilmiştir. 14-17 yıla kadar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu ırkın görünüşleri yaşadıkları bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Tacikistan’da bu cinsin köpeklerinin tüyleri uzunken Özbekistan’da daha kısadır. Ancak Alabay ırkının en iyi cinsleri Türkmenistan’dan gelenlerdir. Bu cins çok büyük ve de kuvvetli olmaktadır. Tüyleri kısa ve sıktır. Bünyeleri yaşadıkları bozkırlara uygun bir şekilde sağlamdır. Kafaları büyük ve kuvvetli olup kemikleri de sağlamdır.

Alabay (Alabai) Satılık Yavru

Alabay (Alabai) Satılık Yavru

Kulakları üçgen şeklinde kısa ve aşağı sarkıktır yada yarı sarkıktır.Gözleri genellikle koyu renkte olup burunları kahverengidir. Makas kapanışlı güçlü çene ve dişlere sahiptirler. Kafaları masif ve yanak kemikleri çok gelişmiş durumdadır.

Alabay cinsi köpeklerin ırksal karakterleri:

Alabay (Alabai) Satılık Yavru olarak karar kılan bir kişi kendisi ve ailesi için son derece sadık bir dost edinmiş olacaktır. Çok güçlü bir karakteri olan bu ırkın köpeği dikkatli olduğu gibi çok da sevecendir. Alabay kuvvetli, cesur ve de gururlu bir köpektir. Sakin bir mizaca sahip olan bu köpek cinsi kendinden emin bir yapıdadır ve inisiyatif alan bir köpektir. Sataşmalarda dahi sakin kalabilen bu köpek fazla tahrik edildiğinde aniden sataşanlara saldırır ve gözünü kırpmadan dövüşür. Zaten bu dövüş gücü ve cesareti sayesinde bu denli iyi bir çoban ve bekçi köpeği olarak tanınmasını ve tercih edilmesini sağlamıştır.

Özgür bir ruha sahip bu köpekler mutlaka kendi alanlarına sahip olmalıdırlar, bu yüzden en ideal ortam bahçedir. Egzersiz ihtiyaçları fazladır. Sakin görünümleri altında son derece çevik bir köpek yatar ve olaylara aniden tepki verirler ve alışagelmiş soğukkanlılıklarını koruyamayabilirler. Köpeklerle arası iyi olmayan Alabaylar şehir hayatında yanında gezdirirken çok rahat edilebilecek bir köpek değildir. Dominant ve gururlu bir köpek olan Alabay eğitilirken kesinlikle azarlanmamalı ve de şiddete maruz bırakılmamalıdır. Sahiplerini lider olarak görmezlerse onlarla yaşamak zorlaşabilir. O yüzden otoriter ve güçlü bir sahibe ihtiyaç duyarlar. İyi eğitim almamış bir Alabay köpeği tehlikeli bile olabilir. Eğitimine titizlikle önem verilmelidir.

Alabayların bakımı:

Alabay cinsi köpekler gelişim çağlarında dengeli ve bol çeşitli beslenmeleri çok önemlidir. 6-7 aylıktan sonra birden büyümemelerine dikkat edilmelidir. Çünkü ani büyüme vücut deformasyonuna sebep olmaktadır. Yetişkin köpek çok az yiyeceğe ihtiyaç duyar. Bu köpeklerde mide dönmesi çok sık rastlanıldığı için günde iki kez azar, azar beslenmesini sağlamak bu riski ortadan kaldırır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Alabay (Alabai) Satılık Yavru