Alman Kurt Köpeği Bakımı

Alman kurt köpekleri Almanya kökenli bir çoban köpeği ırkıdır. Alman kurt köpeklerinin boyları dişilerde 57 cm. erkeklerde ise 62 cm. ağırlıkları ise dişilerde 22-32, erkeklerde ise 35-40 kg. arasında olup atletik ve güçlü bir yapıya sahiptirler. Alman kurt köpekleri iyi bir eğitim aldıkları takdirde iyi bir aile ve koruma köpeği ya da iş köpeği olarak yetiştirilebilmektedir. İş köpeği olarak polis, asker ve arama kurtarma ekiplerinde kullanılmaktadır. Alman kurt köpekleri yetiştirilme türüne göre iş ve show amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. İş ve Show köpeklerinin arasındaki temel fark kalça yükseklikleri ve bacak uzunluklarıdır. İş amacıyla kullanılan türleri yüksek bir kalça ve uzun bacaklara sahipken show için kullanılan Alman Kurdu türlerinin ise kaçakları alçaktır, adaleli bir vücuda sahiptir ve gösterişli tüylere sahiptir.

Alman kurt köpekleri kendi ırkı içinde 12 farklı cinse ayrılmışlardır. Bütün cinslerde ortak olan özellikler yüzlerinin sert hatlı olması, alınlarının kubbe şeklinde olması, burunlarının uzun ve burun mantarlarının siyah olması, güçlü çeneleri sayesinde sert ve keskin ısırıklara sahip olması, gözlerinin kahverengi ve orta büyüklükte olması, kulaklarının geniş, dik, önde ve birbirine paralel olması, boynunun uzun olması ve neşeli ve zeki bakışlarıdır. Farklı cinsleri ise tüyleri, boyun yükseklikleri, bellerinin düz olması gibi özelliklere göre ayırt edilmektedir. Alman Kurt Köpekleri genellikle sarıya yakın kahverengi ve siyah-kırmızı renklerinde olmasına rağmen nadir olarak sadece siyah, gri kırçıllı ve tamamı beyaz olan renkleri de mevcuttur.

Alman Kurt Köpeği Bakımı

Alman Kurt Köpeği Bakımı

Alman Kurt Köpekleri zekâları ile ön plana çıkan bir ırktır. Bu nedenle de kayıtlı olarak beslenen köpek ırkları arasında üçüncü sıradadır. Çok aktif yapıları sayesinde hareketli bir hayatları vardır. Eğitilmeyi severler ve öğretilen şeyleri kolaylıkla kavrayabilirler. Bu özellikleri sayesinde köpeklere verilen K9 eğitimlerinde en çok Alman Kurt Köpekleri kullanılmaktadır. Alman Kurt Köpekleri kendisine verilen görevleri kendi isteği ile ve severek yaparlar. Sahibine karşı çok sadık ve sevecen köpeklerdir. Aynı zamanda kendini köpekleri sevmeyen ve köpeklere karşı soğuk davranan kişileri bile sevecenlikleriyle kendilerine çekebilirler.

Alman Kurt Köpekleri itaatkârdır ve zekası sayesinde kafalarını kolay kolay karıştırmanız mümkün değildir. Bütün bu özelliklerinin yanında Alman Kurt Köpekleri sosyalleştirilmese çevresindeki insanlara karşı saldırgan ve tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle özellikle sosyalleşme eğitimi Alman Kurt Köpekleri için önemlidir. Bunun yanında zekası sayesinde diğer eğitimleri de alması tavsiye edilmektedir. İyi bir eğitimle Alman Kurt Köpekleri her konuda kullanılabilmektedir. Örneğin 2’nci Dünya Savaşında Almanlar tarafından özel amaçlar için yetiştirilerek savaş sırasında ve savaş sonrasında kullanılmıştır.

Alman Kurt Köpeklerinin eğitimleri kadar bakımları da önemlidir. Alman Kurt Köpeği Bakımı sırasında bir kaç önemli detaya dikkat etmek gerekmektedir. Alman Kurt Köpeği Bakımı için veteriner ya da profesyonel kişilerde fikir almak köpeğinizin bakımı için önemlidir. Alman Kurt Köpekleri iyi bir bakımla birlikte 12 yıl civarında yaşamaktadır. Alman Kurt Köpeği Bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken 3 konu vardır. Alman Kurt Köpeklerinin en önemli sağlık sorunu sindirim sistemlerinin kısa ve hassas olması nedeniyle mide ve bağırsak sorunlarıdır. Bu nedenle köpeğinizi sadece kuru mamayla beslememeli, kuru mamanın yanında bar diyeti de uygulanmalıdır. Alman Kurt Köpeklerinde görülen bir diğer sağlık sorunu ise kalça çıkığı olarak adlandırılan bir eklem hastalığıdır. Bu problem ameliyatla düzelse bile köpekten tam bir performans alınamamaktadır. Son olarak bu ırkta görülen ve genellikle genetik bir rahatsızlık olan kulak düşüklüğüdür.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Alman Kurt Köpeği Bakımı