Alman Kurt Yavrusu

Alman kurt köpeği bir çoban köpeği türüdür. Alman kurdu zeki, dayanıklı, güçlü ve dengeli yapısı, güçlü kemiklere sahip olmaları, güçlü dişlere sahip olmaları gibi nedenlerle dünya çapında en çok tercih edilen ve güvenlik hizmeti sağlayan birimlerce en çok tercih edilen köpek ırklarından biridir. Alman kurt köpeklerinin rengi siyah ya da kahverengi olur. Köpeğin rengi ister siyah olsun ister kahverengi burunları her zaman siyah renktedir. Alman kurt köpeklerinin baş kısmı vücutlarına göre orantılı bir yapıdadır. İlk 6 aylık dönemlerinde kıvrık şeklinde olan kulaklar 6 aydan sonra dik ve öne bakan bir şekil alır. Tüyleri uzun ya da kısa olabilmektedir. Alman köpeklerinin oval gözlerinde çok zekice bir bakış vardır. Bacaklarının yapısı kas yapmaya uygun olduğundan iyi bir egzersizle adaleleri bacaklara sahip olabilirler.

Alman kurt köpekleri karakter olarak neşeli bir ırktır. Ayrıca karakterleri gereği cesur, korkusuz, sadık ve itaatkâr olmaları nedeniyle arama-kurtarma faaliyetleri, mayın arama tarama, uyuşturucu madde arama, bekçilik ve koruma gibi görevlerde eğitilerek kullanılmaktadır. Öğrenmeye çok hevesli olup öğretmek istediğiniz bir şeyi hem zorla değil severek öğrenirler hem de öğretilmek istenen şeyi çok çabuk kaparlar. Bu özellikleri ile diğer köpek ırklarına eğitilebilirdik konusunda fark atmışlardır. Çoğu köpek ırkı bir komutu çok kez tekrarlandıktan sonra öğrenebilmelerine rağmen Alman kurtları bir komutu 4-5 tekrarla öğrenebilmektedirler. Diğer köpek ırklarına oranla sahiplerine karşı daha sadık ve sadakatlidir. Yaşadıkları ortamdaki aile bireylerine karşı düşkünlükleri vardır, aile bireylerine karşı her zaman sevecenlikle yaklaşırlar ve aile bireyleriyle vakit geçirmekten çok zevk alırlar. Bu sadakat ve sevecenliklerinden dolayı yalnız yaşamaya alışkın bir ırk değildir.

Alman Kurt Yavrusu

Alman Kurt Köpekleri mevsimsel tüy dökmelerinin haricinde çok tüy dökmezler. Mevsimsel tüy dökmeleri ise daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sorun fırçalama yolu ile en aza indirilebilmektedir. Alman Kurt Köpekleri çok hareketli bir köpektir ve sürekli egzersiz yapmaları gerekmektedir. Eğer bu koşulları sağlayabilirseniz evin içerisinde bakılabilir. Ancak hem daha hareketli olabilmesi hem de tüy problemi nedeniyle bahçeli bir evde bakımı daha uygun olacaktır.

Eğer bir Alman Kurt Yavrusu almayı düşünüyorsanız mutlaka iyi bir üreticiyle temasa geçip alacağınız köpeğin özellikle anne ve babası olmak üzere atalarını sorgulamalısınız. Dikkat edilmeden üretilen Alman Kurtları arasında saldırma, çekingen ve huysuzluk, korku gibi durumlara rastlandığı olmuştur. İyi bir üreticiden alınmış bir Alman Kurt Yavrusu iyi bir eğitimle çok iyi seviyelere gelebilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi üreticisi ve ataları iyi olmayan bir Alman Kurt yavrusunun hem eğitimi zordur hem de her ne kadar eğitirseniz eğitin sizi hayatınızdan bezdirebilir.

Alman Kurt Köpeklerinin eğitilmeye yavruyken başlanmalıdır. Çünkü Alman Kurt Yavrusu öğrenmeye daha hevesli ve daha yatkındır. Koruma duyguları çok yüksek olup fazla aşırıya kaçmadan küçük yaşta verilecek iyi bir eğitimle koruma konusunda çok başarılı bir köpek haline gelirler. Alman Kurt Yavrusu, küçük yaşlardan itibaren başka evcil hayvanlarla birlikte büyürse bu hayvanlarla arası iyi olacaktır. Alman Kurt Yavrusuna verilecek iyi bir sosyalleşme eğitimi hem çevresindeki insanlarla hem de çevresindeki diğer hayvanlarla iyi geçinmesini sağlayacaktır. Sosyalleşme eğitiminin yanında itaat eğitimi de küçük yaşlarda verilmelidir. İyi üretilmiş ve iyi bir ataya sahip bir Alman Kurt Yavrusu iyi eğitilirse büyüdüğünde 3-4 yaşındaki bir çocuğu emanet edebileceğiniz kadar güvenli bir köpek olacaktır. Alman Kurt Yavrusu zeki olmaları nedeniyle cezaya dayalı eğitim ile eğitilmemelidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Yusif
    2 yıl önce

    Tesekkurler

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Alman Kurt Yavrusu