Border Collie Köpek Eğitimi

Tarihi 1800’lü yıllara kadar dayanan Border Collie cinsi köpekler, ilk olarak İngiltere ve İskoçya’da sürü gütme amaçlı üretilmişlerdir. Çoban köpeği denildiğinde akla ilk gelen köpek ırklarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Genelde 35 ile 45 kilo gram ağırlığında, oldukça atik ve güçlü bir yapısı vardır. Aşağı doğru sarkan kuyruğu ve iki tabakadan oluşan bir tüy tabakası vardır. Tüy tabakasının alt katmanı yumuşak ve kısa tüylerden oluşurken, tüy tabakasının üst katmanı sert ve uzun tüylerden oluşmaktadır. Border Collie ırkına ait köpekler, uzun tüylere sahip olmalarına karşılık, tüy bakımları düşünüldüğü kadar zor bir bakım istememektedir. Ancak tüy bakımı kolay yapılan bu cins köpeklerin, tüy bakımlarının da aksatılmaması gerekmektedir. Sert bir fırçayla haftada bir kez fırçalanmaları tüy bakımı için yeterli olacaktır.

Orta derecede tüy döken bu ırkın köpeklerine tüy bakımı yapılırken, dökülen tüylerden arındırılması ve mutlaka derilerinin kene, bit ve pire gibi zararlı haşerelere karşı kontrol edilmesi sağlıkları açısından önemlidir. Border Collie ırkı köpekler, yıkanma zamanlarının geldiğini, saldıkları koku ile belli ederler. Eğer köpeğin vücudundan kötü kokular gelmeye başlamışsa, yıkanma zamanının geldiği de anlaşılır. Yıkanmasının bir sorun yaratmadığı Border Collie cinsi köpekler, yıkanma zamanlarının geldiği anlaşıldığında, uygun bir köpek şampuanı ile yıkanmalıdırlar. Border Collie cinsi köpeklerinin yapılması önemli bakımlarından bir tanesi de, kulak temizliğidir. Border Collie köpeklerin kulak temizlikleri ihmal edilmeden, haftada bir gün pamuklu bir çubukla, kulak içleri dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Border Collie Köpek Eğitimi

Border Collie Köpek Eğitimi

Yaklaşık 12 ile 15 yıl arası olan yaşam sürelerinde, kronik olarak en fazla karşılaşabilecekleri hastalıklar, epilepsi ve kalça çıkığıdır. Border Collie ırkı köpeklerin çok enerjik ve hareketli olan yapılarından dolayı, gerekli besin ihtiyaçlarının yeteri ölçüde karşılanması da, sağlıklarının korunması ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına çok önemlidir. Oldukça fazla enerjiye ihtiyacı bulunan bu ırk köpekleri, yüksek enerjili gıdalarla, ancak kilo kontrolü yapılarak beslenmelidir.

Border Collie cinsi köpekler kesinlikle ev ya da apartman hayatına uygun köpekler değildir. Yüksek enerjileri, iş kolik yapıları ve çok hareketli olmaları, ev ya da apartman hayatının bu köpekler için düşünülmemesi gerektiğinin göstergesidir. Sürekli çalışmak, durmadan hareket etmek isteyen ve kendilerine iş yaratmayı seven bu köpeklerin en mutlu oldukları ve uygun şartlarda bakıldıkları yerler, çiftlik evleri, köyler ve çok geniş bir bahçeye sahip olan evlerdir. Üstün bir sürü gütme yeteneği olan Border Collie cinsi köpekler, asla boş durmaktan hoşlanmazlar. Kendilerine verilmiş bir iş yoksa enerjilerini harcayamazlar ve bu bir takım olumsuzluklara neden olabilir. Atamadıkları enerjileri varsa, bu köpeklerin kontrol altında tutulması oldukça zor bir durumdur. Şehir hayatında ürkek ve çekingen tavırlı olan Bordet Collie ırkı, iyi bir sosyalleşme eğitimi ile bunu yenebilir. 

Çok zeki bir yaradılışa sahip olan bu köpekler, sahiplerinin söylediklerini söylendiği an anlar ve yerine getirmek için harekete geçerler. Border Collie köpek eğitimi, zekâları ve iş kolik yapıları nedeniyle çok başarılı bir süreç olarak geçer. Çok kolay öğrenen bu köpeklerin öğrenmeye olan açıklıkları, sadece eğitmenin verdiği eğitimi almaları ile yeterli değildir. Çevresini çok iyi gözlemleyen ve çok zeki olan bu köpekler, yaşadıkları ve gördükleri her olayla, kendilerini eğitebilmektedir ve Border Collie cinsi köpeklerin eğitimi süreklidir. Çobanlık içgüdüsü oldukça fazla olan Border Collie ırkı köpeklerine, iyi bir eğitim verilmezse, arabaların, kedilerin ve çocukların peşinden koşarak, çevreye rahatsızlık verebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Border Collie Köpek Eğitimi