Caddebostan Köpek Eğitimi

Her köpek sahibinin istediği; köpeğinin büyüdükçe iyi huylu, uyumlu, itaatkar, mutlu ve sosyal bir köpek olmasıdır. Bu açıdan bakıldığı zaman; köpeklerim yaş kriterleri aşılmadan, gerekli eğitimin verilmesi şarttır. Eğitim konusunda, bazen köpek sahipleri şanssız konuma düşerler. Hiç eğitim görmemiş bir yetişkin köpek sahiplenen kişiler; büyük olasılıkla hem ev içinde, hem de dışarda bazı zorluklarla karşılaşır. Bu yüzden temel eğitim, tüm köpekler için çok önemlidir. Hayvanseverlerin yoğun olduğu bir semt olan Caddebostan’da, Caddebostan Köpek Eğitimi ve bakımı için faaliyet gösteren birçok kuruluş mevcuttur. İnsanların yakın dostları hatta aile bireyleri olan köpeklere verilen eğitimler, ‘ Temel İtaat ve İleri Düzey İtaat ‘ olarak, iki şekilde sınıflandırılır.

Köpeklerde Temel İtaat Eğitiminin Amacı

Temel itaat eğitimi, her köpeğin öğrenmesi gereken bir eğitimdir. Bu eğitimin asıl amacı, köpeğin sahibine itaat etmesine yönelik gerekli komutlar ve davranışların öğretilmesidir. Eğitimin işe yaraması için, köpeğin çevresi ile olan iletişimi en yüksek seviyede olmalıdır. Temel itaat eğitimine başlamak için, yaş sınırı mevcuttur. 6 ile 12 ay arasında olan köpekler, bu eğitimi alabilirler. Koruma maksatlı köpek cinslerinde; temel itaat eğitimi, köpeğin savunma ve kendine güven duygusunun kaybolmaması için, on ikinci ay içinde sağlanır. Bu zamana kadar, köpek koruma içgüdüsü ve cesaretini kuvvetlendirmek için eğitilmelidir ve temel itaat komutlarına alıştırılmaya başlanmalıdır. Herhangi bir görev için yetiştirilmeyecek olan ev köpekleri, eğitimlere altıncı ay içinde başlar. Fakat; bu zamana kadar sekizinci haftadan başlayarak, herhangi bir baskı yapmadan en fazla 5 dakika olarak eğitim yapılır. Temel itaat eğitiminde; köpek, sahibinin dediklerini uygulamaya çalışır. Bu eğitim dönemi içerisinde, yedi adet temel komut mevcuttur. Köpeğin bu komutlara uyum sağlama süresi 30 ile 40 gün arasındadır. Eğer köpeğin karakterinde hiçbir sorun yoksa, eğitim 4 hafta sürer. Her cins ve zekadaki köpeğin alması gereken en önemli eğitimdir ve temel itaat eğitimi olmayan köpekler, diğer eğitimleri alamazlar.

Caddebostan Köpek Eğitimi

Köpeklerde İleri İtaat Eğitiminin Farkı

Temel itaat eğitiminden sonra alınan bir üst düzey eğitim, ileri itaat eğitimi olarak adlandırılır. Hem günlük hayatta işe yarayan, hem de şova dayalı emirler içeren bir eğitimdir. Temel itaat eğitimi ile ileri itaat eğitimi arasındaki en büyük fark, ileri itaat eğitiminde, tasmasız eğitim verilmesidir. Köpeğin üzerindeki sadece otorite uygulanır. İleri itaat alacak köpek, temel itaat eğitimini mükemmel şekilde tamamlamış olmalıdır. Bu eğitimde öğrenilen komutlar, takip edilerek yapılır. Otur ve yat gibi belirgin komutlar; hem sözle, hem de işaretle yerine getirilir. Bu eğitim süresi, 4 hafta kadar süren bir süreçtir.

Caddebostan Köpek Eğitimi

Köpeklerde temel itaat ve ileri itaat eğitimleri; profesyonel olarak faaliyet gösteren ve köpek eğitimi konusunda eğitim almış kişilerden oluşan bir ekibin gözetiminde hizmet veren bir iş yeri olmalıdır. Caddebostan’da köpek eğitimi konusunda, son derece kaliteli hizmetler sağlayan kuruluşlar mevcuttur. Gelişmiş olan ülkelerde; her türlü eğitim ve de bakım hizmetleri, bu tür kurumların haricinde verilmez. Tarım Bakanlığı, köpek çiftliklerini ruhsatlandırır ve denetimleri ile de, daha kaliteli bir hizmet sunmayı sağlar. Köpek eğitiminin farkını; eğitim almış olan bir köpekle, hiç almamış olan bir köpek kıyaslandığında anlamak mümkündür. Komutlara karşı hemen cevap veren ve kurallara uyan bir köpek, eğitimlidir. Fakat; kurallara uymayan ve her yeri dağıtan, hatta yaşantıyı zora sokan köpekler eğitimsizdirler. Eğitimini tamamlamış her köpek, sahibi için hem bir övünç kaynağı hem de keyifli bir dosttur.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Caddebostan Köpek Eğitimi