Çiftlik Köpekleri

Köpekler günümüz de insanların artık en yakın arkadaşı olmuş durumdadır. O yüzden hemen hemen herkes köpek eğitip bakmaktadır. Ve baktığımız köpek artık bizim bir parçamız olmaktadır. Ve bu yüzden baktığımız köpeklere çok özen gösteririz. Ve onları kaybetmemek için elimizden geleni yapmaktayız. Bu yüzden köpek eğitimi ve evcilleştirme süreci çok önemlidir. Canımızdan çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz bu köpekleri ihmal etmemeli ve onlara gereken özeni göstermeliyiz. Çünkü köpekler gerçekten her zaman en yakın ve sadık dostlarımızdır. Bunun için tedavisini, bakımını ve sağlık kontrollerini zamanın da yapmalı ve onlara gerektiği gibi davranmalıyız.

Unutmamamız gereken özeliklerden biride onların da bizim gibi his ve duygularının olduğu ve bu sebeple onları üzmemeli ve gerekli sevgiyi göstermeliyiz. Ki bunları yaptığımız zaman köpeğin evcilleşme süreci ve sahibine uyum süreci daha kısa bir zamanı alır. Ve köpek daha mutlu olur. Bunun için bakamayacağımıza inandığımız köpekleri almamalıyız. Ayrıca köpekler evcilleştirmesi en kolay hayvanlardır. Çünkü birçok komutu aklında tutabilirler. Eskiden beri insanoğlu birçok hayvanı kullanmıştır ineği süt için tavuğu yumurta için kullanırken köpeğin dostluğuna ve sadakatine de ihtiyaç duymuşlardır. Ve günümüzde de birçok insanın köpek beslemesinin sebebi de budur. Hem gerektiğinde gerçek bir koruyucu olduğu gibi köpekler, yalnız kaldığımız da ise dertleşebileceğimiz sadık dostlarımızdır.

Bu sebeple onlara yeterince ilgi göstermeli ve bizim nasıl canımız varsa dostlarımız olan köpeklerin de canları olduğunu unutmamalıyız. Köpeği alınıp satılan bir mal olarak değil de sadık bir dost olarak görmeliyiz. Tüm bunların yanında bu sadık dostlarımız daha birçok özelliği de vardır. Bunlara kısaca baktığımız da ise özellikle koku alma duyuları en gelişmiş hayvanlarda biride köpeklerdir. Ayrıca köpeklerin gece görüşü de gelişmiştir. Bu sebeple gece koruma için köpekler ideal birer bekçilerdir. Ve köpeklerin aklıda yeterince gelişmiştir. Ve birçok şeyi hissedebilirler. Ama bu sevimli dostlarımızın bize göre ömürleri biraz kısa sürmektedir.

Çiftlik Köpekleri

Çiftlik Köpekleri

Bildiğimiz kadarıyla en uzun yaşayan köpeğin ömrü 29 yıl civarıdır. Bu da bu sadık ve sevimli dostlarımızın erken yanımızdan ayrılışı demektir. Köpekler ilk çağlardan beri insanlarla beraber yaşamaktadır. Çünkü en erken evcilleştirilen hayvanlardan biridir. Bu sebeple köpeklerle dostluğumuz ilk çağlara kadar uzanmaktadır. Böylesine eskiye dayanan sadık ve sevimli dostlarımıza gerekli ilgiyi gösterip onlara eziyet etmemeliyiz.

Çiftlik köpekleri daha doğal ve serbest büyürler diğer köpeklere göre ve çiftlikte gerçekten güzel şartlar altında yetiştirildiği için köpekler birçok işe de yaramaktadır. Bu sebeple çiftlik köpekler özellikle son zamanlarda çok tercih edilmektedir. Çiftlikte eğitim ve beslenme şartları daha iyidir. En önemlisi ise doğal ortamına yakın olduğu için bu sadık ve sevimli dostlarımız için çiftlik hayatı da önemlidir. Çiftlik köpeklerinin bazıları şehir hayatı için uygun değildir. Çünkü bazı köpekler serbest dolaşmayı sever ve çiftlik hayatında ise daha önemli bir faktöre sahiptir. Özellikle saldırgan hayvanlar olan kurt, ayı ve çakal gibi hayvanların saldırına karşı koyabilirler.

Çünkü bazı çiftlik köpekleri saldırgan yapıdadır. Ve buda çiftlik sahipleri için bir avantajdır. Özellikle saldırılara karşı bu çiftlik köpekleri karşı koyabilmektedir. Son olarak bize bu kadar faydası olan ve birçok yerde faydalandığımız bu sevimli köpeklere karşı daha iyi davranmalıyız. Çünkü bu sadık ve sevimli hayvanlar hem dost olduğu gibi hayvanlarımızı korur, evimize bekçilik yapar ve en zor günlerimiz de bile bizi terk etmezler. Tüm bu sebeplerden dolayı bu sevimli dostlarımızı üzmemeliyiz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çiftlik Köpekleri