Cocker Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Neşeli ve uysal bir canlı olması ile bilinen Cocker sahipleri ile iyi anlaşan bir ırktır. Bu nedenle eğitim konusunda da herhangi bir zorluk çıkarmazlar. Fakat Cocker yavrusuna sahipseniz eğer eğitim vermek konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Cocker ırkı köpekler sevecen ve hareketli canlılar olduklarından dolayı sahiplerine zaman zaman zorluk çıkarabiliyorlar. Köpek bakımı konusunda sahiplerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan tuvalet eğitimi Cocker ırkı köpeklerde dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Küçük ırklı köpeklerden olduğundan dolayı tuvalet eğitiminde hassas olmanız gerekiyor. Köpek eğitimine öncelikle tuvalet eğitiminden başlamanız gerekiyor.

Cocker Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Cocker ırkı köpekler sahipleri tarafından şımartılmayı sevdiğinden dolayı eğitim sürecinde zaman zaman başına buyruk hareketlerde bulunabilirler. Bu nedenle köpeklere eğitim vermeden önce köpeklerin sahiplerine itaat etmelerini sağlayacak davranışlarda bulunmak gerekir. Köpek sahipleri bu süreç içerisinde yumuşak fakat kararlı bir dil kullanmalıdır. Sahiplerindeki kararlılığı anlayan köpekler eğitime daha iyi adapte olacaktır. Köpek sahipleri ile köpekler arasındaki bağ eğitim yolu ile kurulur. Köpeklere doğru eğitimi vermek köpeklerin çevresi ile daha uyumlu olmasını sağlayacaktır.Cocker köpek eğitimi nasıl verılır diye merak eden köpek sahipleri için dikkat edilmesi gereken önemli kurallardan biri de köpeklerin özgür olmasına ve kendilerine ait bir yaşamı olduğuna onları inandırabilir. Bu nedenle köpekler eğitilirken onlara ait eşyalar bulundurmaya ve onlara ait yaşam alanı oluşturmaya da dikkat etmek gerekiyor.

Köpek Eğitiminde Temel İtaatler Nelerdir?

Köpek eğitimi temel itaat eğitimi altında verilir. İleri aşamalarda köpeklerin karakterine uygun olarak koruma ya da bekçilik gibi farklı eğitimler de verilebilir. Cocker ırkı köpekler apartman hayatına uyum sağladığından ve insanlar ile kolay arkadaş olabildiğinden dolayı çok sıkı eğitimlerden geçmesine gerek yoktur. Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri deköpeklere bu eğitimin nasıl kolay ve kalıcı olarak kazandırılacağıdır. Bir eğitimin kalıcı olması için köpeklerin mutlu olması gerekir. Bu nedenle köpeklere temel itaatler öğretilirken ödüllendirmek önemlidir. Cocker köpekler otur, ya da gel gibi komutları kısa sürede öğrenebilen köpeklerdir.

Otur Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere belirli komutları öğretmek köpekler için iyi olduğu kadar sahipler için de iyi olacaktır. Köpek eğitiminde otur eğitimini bir kaç taktik ile öğretebilmeniz mümkündür. Eğer köpeğiniz küçük ise bu komutu öğretmek biraz zaman alsa da zamanla alışmasını sağlayacaktır. Köpekler için otur eğitimi tasmalı ve tasmasız olarak öğretilebilir. Eğer köpeğinizi henüz çok küçük ise onun oturma aşamalarını takip ederek “otur” komutunu verebilirsiniz. Yetişkin köpeklerde tasmasız mamalı eğitim yöntemini deneyebilirsiniz. Mama ile verilen eğitimde köpeğe öncelikle sevdiği mama koklatılır ve daha sonra mama geriye doğru çekilir. Bu aşamada köpek oturma pozisyonu aldığında mama verilir.

Aynı işlemi birçok defa denemeniz durumunda köpeklerin kısa sürede otur komutunu öğrendiğini fark edebilirsiniz. Köpeklerde yapılan tüm eğitimler ödül içerikli olduğundan dolayı öğrenmenin de kolay olmasını sağlayacaktır. Ödül ile yapılan eğitimler komutların kalıcı olmasını sağlar. Köpekler belirli süre komut eğitimi aldıktan sonra ödülsüz olarak denenmelidir. Böylece köpekler komutu ödül olmadan da oyun olarak görebilmelidir. Fakat tamamen ödülden uzak durmak köpeklerin kendini mutsuz hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle köpeklerin başını okşamayı her defasında tekrar etmeniz gerekiyor. Köpek eğitiminde eğitimlerin zamanlaması da önemlidir. Köpeğiniz eğitime ilk defa başladığında 5-10 dakikalık süre yeterli olacaktır. Eğitimde ilk zamanları alışma süresi olarak düşünmek gerekir. Eğitim süresi alışmaya bağlı olarak uzatılmalıdır. Böylece köpekler için eğitim daha öğretici olacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Cocker Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?