Doberman Köpek Çiftliği

Çok estetik duran bir köpek cinsidir. Kökeni Almanya’ya dayanmaktadır. Ve o zamanlardan beri iş köpeği olarak kullanılmaktadır. Fiziğine çok önem verilen bu köpeklerde bazı hayvan sahipleri köpeğin kuyruğunu ikinci boğumdan itibaren kestirmektedir. Tabi bu işlem bazı ülkelerde yasal değildir. Kulakları da kesilerek dikleştirilir. Bazı cins dobermanlar güneşe karşı çok hassastırlar. Fakat çoğu kuruluş tarafından da onay almış bir köpek cinsidir. Doberman Köpek Çiftliği birçok ülkede bulunmasının yanında Türkiye’de de bulunmaktadır. Dobermanlar büyük ırk köpek grubuna girmektedir. Boyutları erkek köpeklerde yerden omuzlarına kadar olan kısım 68 ve 72 cm arasındadır. Dişilerde ise bu uzunluk 63 ve 68 cm arasındadır. Ağırlık olarak ise erkek dobermanlar 35 – 40 kg arasında olabilir dişiler is 30 – 35 arasında olmalıdır. Bu boyutlarda ve ağırlıklarda olmayan köpeklerin sağlık sorunları olabilir. Veteriner hekimlere göstermeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Doberman Köpek Çiftliği sadece doberman cinsi köpeklerin eğitimi ve gelişimi için bulunmaktadır. Ve bu çiftlikler veteriner hekimler tarafından kontrol edilmektedir. Çok asil olan bu köpekler bir o kadar da güçlüdürler fakat sıcağa karşı biraz hassas olabilirler. Bu köpeklerin isimleri Alman bir yetiştirici olan Karl Friedrich Louis Doberman taradından konuluştur. Ve bu köpekler üretici kişinin adını taşıyan dünyadaki tek köpek ırkıdır. Koruma ve bekçilik yanı ağır basan bu köpekler birçok ünlü kişi tarafından da beslenmektedir. İşçi köpeği sınıfına giren bu köpekler gün içerisinde sosyal olduklarında mutlu olmaktadırlar. İşçi köpekler oldukları için günlük olarak egzersiz ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle apartman daireleri onlar için iyi bir alan olmamaktadır.

Doberman Köpek Çiftliği

Doberman Köpek Çiftliği

Tüyleri çok kısa olduğundan çok fazla tüy bakımına ihtiyaç duymazlar. Fakat biraz tüy dökebilirler. Haftada birkaç kez fırçalanması onun için iyi olacaktır. Çok cana yakın köpeklerdir. Aile fertleriyle çok güzel anlaşabilirler. Genellikle ev ortamı onlar için uygundur. Fakat bahçeli yerlerde daha rahat egzersiz yapabilirler. Çok enerjik bir köpek cinsi olduğundan dolayı sürekli olan ilgilenmeniz gerekmektedir. Diğer köpeklerle ilişkileri de oldukça güzeldir. Ama bazen sorunlar da çıkabilir. Doberman Köpek çiftliği doberman eğitimi de vermektedir. Eğitim dobermanlar içn oldukça önemlidir. Eğitim vererek gerekli olan tüm emirleri anlayacak seviyeye gelebilir. Ortalama olarak 10 ile 13 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır. Erkek dobermanları eğitirken çok zorluk çekmezsiniz fakat dişi dobermanlarda biraz sabır göstermeniz gerekmektedir. Çünkü dişi dobermanlar sizi biraz uğraştırıp. Fakat onların eğitiminde asla ceza metotları kullanmamanız gerekir. Ödüle yönelik bir eğitim onlar için daha faydalı olacaktır.

Hareketli köpekler olduğu kilo alma eğilimleri yoktur. Çok fazla sağlık sorunları da yaşamazlar. Sadece gerekli vitaminleri almadıkları takdirde deri sorunları oluşabilir. Büyük ırk köpek cinsi grubuna girdiği için ve çok hareketli olduğu için bazı dobermanlarda kalça çıkığı görülmüştür. Yaygın olarak görüldüğü rengi ise siyah ve pas rengidir. Genellikle bu renkte olan dobermanlar çok zarif ve asil durmaktadırlar. Yabancı insanlara karşı biraz saldırgan davranabilmektedirler. Bu da onların koruma içgüdüsü ile yaptıkları bir savunmadır. Normalde sahiplerine çok sadık ve dost canlısı hayvanlardır.

Bağlı oldukları birçok kulp vardır. Bunlardan bazıları: AKC, ANKC, CKC, FCI gibi dünya standartlarına olan kulüplerdir. Doberman Köpek Çiftliği sahipleri de bu kulüp onayından geçmiş dobermanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu çiftliklerde onların eğitimi, sağlık kontrolleri, beslenmesi ve günlük olarak yapması gereken egzersizleri yapılmaktadır. Doberman cinsi köpek sahiplerinin de sık sık uğradığı bu çiftliklere bir göz atmakta fayda var.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doberman Köpek Çiftliği