DOST CANLISI HUSKY KÖPEKLERİ

DOST CANLISI HUSKY KÖPEKLERİ

Hause Of İstanbul
Husky başka bir deyişle Sibirya kurdu, Sibirya isminden de anlaşılacağı üzere sıcaktan nefret eden bir hayvandır. Bu hayvanlar yaklaşık olarak -50 dereceye kadar yaşayabilirler. Görünüş itibariyle çok estetik bir yapıya sahip olan bu köpekler genellikle mavi gözler, beyaz ağırlıklı karışık ve dolgun tüyler bulundururlar. Husky ırkının bilinen en önemli özelliklerinden birisi, çok inatçı oluşlarıdır. Bunun yanında avlandıkları canlılar dışında tüm canlılara hoşgörülü ve sevecen yaklaşırlar. Rol yapma yetenekleri ile de tanınan husky ırkı, zekâsı nedeniyle çok hızlı öğrenebilmektedir. Özgürlüklerine aşırı düşkün olan bu köpekler bu karakterde olmasına rağmen sahibinin sözünden kat-i surette çıkmazlar. Yapısı gereği, gün içerisinde uzun bir süre yürümeli veya koşmalıdır. Çok iştahlı bir köpek olduğu söylenemez ancak, sevdiği bir şeyi yemekten de kaçınmaz. Husky köpekleri tarihi bir öneme sahiptir. Bulundukları ortamda sahipleri için kızak çekmeye yarayan bu ırk, başka bir yerde bulunan salgın hastalığı için taşınacak ilaçları uzun bir yolculuğa rağmen götürebilmeyi başarmıştır. Bu başarının ardından köpeklere duyulan ilgi artmıştır. Köpek eğitimi husky ırkı için dışarıda gerçekleşmesi şarttır. Çünkü bu ırkın ataları Sibirya bölgesinde sokağa adaptasyon sağlamış ve ev şartlarına hiç uyumlu hayvanlar değil. Ülkemizde Husky ırkı için eğitim veren birçok nokta bulunmaktadır. Bu eğitimlerin tümü, hayvanın karakterine ve bedensel özelliklerine göre bilimsel bir şekilde düzenlenmiştir.

Genellikle husky köpeklerinin eğitiminin ne kadar süreceği sorulmaktadır. Bu soru kısmen yanlıştır. Çünkü bir köpeğin eğitimi ömür boyu devam eden bir süreçtir. Ancak köpek eğitimleri de bölmelere ayrılmıştır. Temel itaat komutlarını bu ırk zekâsı sayesinde 2 yada 3 hafta içerisinde tamamlayabilmektedir. Husky ırkının eğitimine çok küçük yaşlarda başlanmalıdır. Aynı zamanda bir köpeğin eğitimi, sahibinin köpeğini nasıl yönlendireceğini doğru bilmesi ile tamamlanır. Yani, bir köpek eğitimini en iyi şekilde tamamlamışsa dahi, sahibi köpeği hakkında bir bilgiye sahip değilse veya onu yönlendirecek güç ve birikime sahip değilse, köpeğin eğitimi pek bir farklılık göstermeyecektir. Bu yüzden köpeğinizin eğitim sürecinde yanında olmalısınız ve köpeğinizin karakterini ve nasıl yönlendirilmesi gerektiğini en iyi şekilde öğrenmelisiniz.

   Köpek eğitimi husky türü için Türkiye de daha da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü Türkiye hem sıcak hem de köpeğin bedensel yapısına elverişli olmayan bir iklime sahip. Bu nedenle köpeğinizi eğitirken onun bedensel ve karakteristik özelliklerini göz ardı etmeyiniz.

Bu ırk köpeklerde, yeme ve içme alışkanlığı için verilen eğitim de çok önemlidir. Köpeğin yeni doğumu sırasında annesinden karşılayabileceği besin miktarı bellidir. Özellikle de annesinden yeni ayrılmış yavru Sibirya kurtlarına gün içerisinde 5-6 öğün yemek verilmelidir. Verilen her öğünde köpeğin hızlı bir gelişim göstermesi sağlanacaktır. Yaklaşık olarak 1 yaşına gelen Sibirya kurdunun artık yeme ve içme alışkanlığını istikrarlı yapmak için 1 sene boyunca yemeğinden azaltarak en son 1 öğüne düşürmek gerekir. Yukarıda değinildiği üzere köpek eğitimi husky ırkı için ülkemizde gerçekleştirilmesi zor bir olaydır. Köpeğin sahibinin tek başına gerçekleştirmesi çok daha zordur. Bu nedenle husky ırkından bir köpeğe sahipseniz bu köpeğin eğitimi için eğitim okullarına başvurmanızı öneririz. Zaten eğitime 2- 3 hafta gibi kısa bir süre içerisinde sınırlar çizilmektedir. Temel itaat dersleri gibi önemli dersler verildikten sonra köpeğinizi tekrar kendiniz eğitebilirsiniz. Köpeğin sahibi tarafından eğitilmesi durumunda unutulmamalıdır ki, husky’ nin zekâsı insanlarınkinden çok farklıdır ve şuan öğretilmiş bir şey ertesi gün unutulabilir. Bu yüzden köpek eğitimi husky türü için sık sık tekrarlanmalı ve bu tekrarlarla birlikte sıkça oyun oynanmalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

DOST CANLISI HUSKY KÖPEKLERİ