Esenler Köpek Eğitimi

Köpekler; diğer hayvanlara oranla daha kolay eğitilebilen hayvanlardır. Sevimli yanlarının yanında eğitilince adeta insan dostu olabiliyorlar. Köpeklerin eğitimi çok önemli bir konudur. Hiçbir hayvan dövülerek, işkence ederek eğitim göremez. Bu verilen eğitimlerde onların da bir can taşıdığı asla unutulmamalıdır. Köpek eğitimi için ülkenin çeşitli yanlarında çalışmalar yapılmaktadır. Çalışma yapılan bir ilçe olarak da Esenler yer almaktadır. Esenler ‘de hizmet veren köpek eğitim kurumu çok titiz çalışmaktadır.

Esenler köpek eğitimi; öncelikli olarak köpeğin tuvalet eğitimini ve itaat eğitimini en temel şekilde vermeyi amaçlar. Köpeği eğitmek için eğiticinin mutlaka tecrübeli olması ve işinde kesinlikle uzman kişilerin olması gerekir. Esenler ’de bulunan bu eğitim merkezinde çalışan köpek eğitmen kadrosu alanında uzman ve tecrübe sahibi kişilerden meydana getirilmiştir.

  Esenler ‘de bulunan köpek eğitim kurumunda verilen eğitimler; yavru köpek eğitimi, tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi şeklinde oluşturulmuştur. Okulda eğitim gören öğrencinin öğretmenini anlaması için aynı dili konuşması gerektiği gibi köpeklerin eğitilmesi için eğiticilerin aynı dile sahip olması ve eğiticinin ne demek istediğini anlaması gerekir. Bunun için eğiticilerin köpeğin dilinden, cinsinden ve daha birçok özelliğinden haberdar olmaları gerekir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa köpek o kadar kolay ve daha çabuk öğrenmiş olur. Çünkü; köpekler dünyaya gözünü açınca çok hızlı bir şekilde büyüme ve olgunlaşma evreleri gösterir. Aslında köpeğe her yaşta eğitim verilebilir. Tıpkı insanlar gibi. Fakat insan ne kadar ileri yaşta olursa bir çocuğa göre anlaması veya kavraması, en önemlisi de verilen bilgi ve eğitimin aklında kalıcı bir yer etmesi o kadar zor bir durum oluşturur.

Esenler Köpek Eğitimi

Esenler Köpek Eğitimi

Köpekler içinde bu örnek düşünecek olunursa; onların da yaşları ilerledikçe eğitimi o kadar zor bir hal alır. Nasıl bir insanın ileri yaşa ulaşıncaya kadar yıllarca alıştığı şekilde yaşamayı bir anda elinden almak ve başka bir yaşam şekli sunmak istendiğinde işin o kadar zor olacağı ve kişinin buna alışma süresinin çok uzun olacağı gibi, köpek eğitimlerinde de yaşı ileri seviyede eğitim verilmek istendiğinde; köpeğin eğitime alışma süresinin uzadığı ve zorlandığı görülür. Çünkü; eğitimin ilk gününe kadar edindiği, alıştığı, yaşamını ona göre sürdürdüğü belli bir takım alışkanlıkları bulunuyordu. Bundan dolayı eğitilmek istenen bir köpeğin eğitime başlanma zamanı en uygun olarak 5-6 aylık olduğu dönemler kapsar. Esenlerdeki köpeğin eğitildiği merkezler de köpeklerin eğitime erken yaşta verilmesini önermektedir. Bu eğitim kurumu köpek sahipleri için, sitelerinde bulunan iletişim numarasını arayarak ve yahut eğitim kurumunu ziyaret ederek detaylı bilgi almalarına ve eğitim adına uzman çalışanlarının bulunduğunu görmelerine olanak tanımıştır.

Esenler ‘de bulunan köpek eğitim kurumunda programlanan ve verilecek olan eğitimlerin haricinde, köpek sahibinin köpeği için özel bir eğitim verilmesini isteme hakkı da vardır. Bu özel eğitimden kasıt; eğitilecek olan köpeğin herhangi bir rahatsız edici hareketinin veya hareketlerinin değiştirilmesi olabilir. Bunun yanı sıra özel eğitim olarak koruma köpeği olması amaçlı verilecek olan eğitim de bulunur. Fakat köpek sahibinin; köpeği için koruma köpeği eğitimi verilmesi talebi hemen onaylanan ve eğitime başlanan bir mevzu değildir. Öncelikle bahsedilen bu Esenler kurumundaki uzman eğiticinin köpeği incelemesi ve bazı önemli testler uygulaması gerekir. Çünkü her köpek verilecek olan koruma köpeği eğitimini alamaz. Aynı zamanda köpek türlerinin farklı dilden anlayacağı, kısacası farklı eğitim programı hazırlanması gerektiği durumlar söz konusu olabilir. Esenler ‘de ikamet eden ve köpeğinin iyi bir eğitim görmesini arzulayan kişiler için; hemen yanı başlarında bulunan köpek eğitimi kurumuna başvurmaları oldukça kolaydır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Esenler Köpek Eğitimi