Evde köpek beslemek

images (4)Köpekler insanlığın tarihinde çok eskiden beri var olmuş hayvanlardır. Hem evcilleştirilmesi kolay olan hem sadık hem de korumacı olan bu canlıların hayatımızda olması da rastlantı değildir. Köpeklerin hayatımızda çeşitli alanlarda bulunmasının yanında bir de evlerimizde bize dostluk etmesi söz konusudur. Bu sevimli canlıları evde beslemek için ise belli koşulları oluşturmak şarttır. Öncelikle evinizin büyüklüğüne uygun bir köpek seçmelisiniz. Büyük ırk köpekler evde beslemek için uygun değildir. Evinize bir köpek aldınız ve yalnız yaşıyorsanız pek büyük problemler olmayacaktır. Ona vereceğiniz eğitim ile ikinizin rahat ve mutlu yaşayabilirsiniz. Ama eviniz kalabalık ve çocuk da bulunuyorsa bu aşamada çok daha dikkatli olunmalıdır. Kesinlikle çocuklarla iyi anlaşan ırklardan tercihlerde bulunmalısınız.

Hause Of İstanbul
Evde köpek beslemek günümüzde çok yaygındır. Ama bu konuda pek de dikkat edilmeyen ama önemli olan şeyler de vardır. Sadece sizin mutluluğunuz değil köpeğinizin de mutluluğu çok önemlidir. Köpeğinizin enerji ihtiyacını evde kesinlikle sağlayamazsınız. Onu dışarı çıkartıp enerji atmasını sağlamalısınız. Aksi durumlarda köpeğiniz evi dağıtarak, eşyalarınızı kemirerek, sözünüzü dinlemeyerek sizi cezalandıracaktır.  Onunla ilgilenmeniz ona vakit ayırmanız gereklidir. Bunların yanında köpeğinizin sağlığı için de harcamalar yapmak zorunda kalacaksınız. Köpekleri alıp bu şartları sağlayamayacak ve onu sokağa bırakacaksanız onları almamalısınız. Bazen dostunuz sabrınızı zorlayacaktır. Sizi dinlemeyecek eve tuvaletini yapacaktır. Bunların sorumluluğunu alabileceğinize emin olduktan sonra bir köpeği almanız gereklidir. Sokaklar evlerde baş edilemeyen, sorumluluğunu almaktan aciz insanlar tarafından terk edilmiş köpeklerle doludur. Unutmayın kimse bir canlıya bunu yapma hakkına sahip değildir.

Köpeğiniz ile birlikte sorumluluklarınız artacaktır. Aşılarını düzenli yaptırmanız gereklidir. Ona gerekli ilgi gösterecek vaktiniz olmalıdır. Sağlığı hakkında bilgi edinmeli veterinerde düzenli kontrollere götürmelisiniz. Ona bir şeyler öğretmek için sabrınız çok önemlidir. Evde köpek beslemek sanıldığı kadar da kolay değildir. Sorumluluk alamayacak kadar küçük çocuklara asla köpek verilmemelidir. Bu iş oyun değil bir canlının hayatıdır. Ayrıca unutmayın köpeğinizin tek dünyası sizsiniz o size tapıyor ve sizden başka hiçbir şey onun ilgi alanı değil. Köpekler duygusaldır ve üzülmemeleri gereklidir. Onları terk ettiğinizde üzüntüden yemek yemez ve açlıktan ölürler. Köpeğinizin huyu sizinkiyle harmanlanır. Aynı bebekler gibi sizden bir şeyler kaparlar. Onlara bağırıp çağırıp asla yol kat edemezsiniz. Bir de onları dövüştürenler var ki hiç değinmek istemiyorum.

Köpeğiniz için öncelikle bir yatak almalısınız. Ya da yatabileceği bir yer yapmalısınız. Bu yeri genelde kuytu yerleri sevdiklerine dikkat ederek ayarlamalısınız. Sonra tuvaletini nereye yapacağını ona öğretmelisiniz. Bunu da öğrenen köpeğinize temel komutları ve itaati öğreterek onunla ortak hayat yaşamanızdaki kaliteyi arttırabilirsiniz. Ve şimdi sizin de yapmanız gereken şeyler var. Onun 15 aylığa kadar bir yetişkin olmadığını bilin. 15 aya kadar yavru köpek maması ile besleyin. Aşılarını muhakkak yaptırın. Köpekler sahiplerinin ilgisizlikleri yüzünden gençlik hastalığı, iç parazit, kanlı ishal gibi hastalıklardan ölüyorlar. Bunu da geçtikten sonra onunla ilgilenin. Ona sıcak, merhametli ve tutarlı olun ve güvenini sağlayın. Size güvendikten sonra her şey çok daha güzel olacaktır. Beslenmesine kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Evdeki bitkiler bile köpeklerinizi zehirleyebilir. Köpekler şeker yememeli ve tuzlu beslenme yapılmamalıdır. Yağlı yemeklerinizi ona da yedirip obez olmasına neden olmayın. Kesinlikle bilinçlenin ve köpeğinizi körü körüne beslemeyin. Evde köpek beslemek hem maddi hem manevi sorumluluktur. Bunun bilincinde olarak evinize köpek alarak dostlarımıza da kötülü etmemiş olursunuz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde köpek beslemek