Evde Yavru Köpek Bakımı

Köpekler çok sevimli ve bir o kadar da sadık ve sevecen hayvanlardır. Her ne sebeple olsun asla ama asla sahibini satmak nedir bilmezler. Onlara kızsanız da bağırsanız da ne size trip atmayı bilirler ne de bu davranışınız için size surat asarlar. Köpekler artık eski zamanlara oranla günümüzde artık daha çok evde beslenmeye başlanmıştır. Bu da beraberinde insanlara daha çok sorumluluk sahibi olmayı ve bu sayede sorumluluk duygularının gelişimini sağlamıştır.

Bir köpeği ev hayatına sakin sessiz ve rutin bir apartman yaşamına alıştırabilmek hiçte kolay değildir. Çünkü köpekler göründüklerinin aksine özgür yapıları olan asıl yaşam alanları açık hava ve kısıtlama olmayan serbest geniş alanlardır. İşte bu yüzdendir ki hiçte kolay olmayan köpek eğitimi konusunda köpek eğitmenliği diye bir meslek grubu ortaya çıkmış ve bu işi sizin yerinize yapar hale gelmiştir.

Köpekleri ev yaşamına alıştırmak ve ona bir ev yaşamı için uyması gereken kuralları öğretmek için en doğru zaman yavru oldukları henüz yetişkin bir köpek haline dönüşmedikleri zaman dilimidir. Nitekim yavru köpeklerin bakımı ve uğraşı dışarıdan bakıldığında çok eğlenceli ve sempatik gözükse de aslında hiçte gözüktüğü gibi değildir.

Çünkü eğer evinizde bir yavru köpeğiniz varsa tıpkı bir insan yavrusu gibi onunla ilgilenmeli ve ona sürekli olarak bir şeyler öğretiyor olmalısınız. Çoğu ihtiyaçlarını da yetişkin köpekler gibi kendileri karşılayamazlar. Karınları acıktığında evi karıştırmak yerine yavru köpeğiniz feryat eder gibi ince ve kulak tırmalayıcı bir sesle bağırmaya başlayacaktır. Yemeğini yedirmelisiniz. Bunun ardından da tabii ki su ve tuvalet ihtiyaçları da aynı şekilde olacaktır ancak hem yavru olduğu için hem de henüz hiçbir kon da eğitimi olmadığı için size tuvalet ihtiyacı olduğunu bildirmeksizin olduğu yere neresi olduğuna bakmadan tuvaletini yapacaktır.

Evde Yavru Köpek Bakımı

Evde Yavru Köpek Bakımı

Tüm bu yorucu ve sürekli koşuşturma ve sıkı takip isteyen evde yavru köpek bakımı bazen yeri gelir sizi yıldırma noktasına getirebilir. Ama unutmamalısınız ki sonuç olarak o bir yavru ve henüz neyin ne olduğunu bilmiyor. Doğru veya yanlış olan her şeyi ona siz öğreteceksiniz. Yavru bir köpek beslediğiniz zaman onunla her istediğinizde sokağa da çıkamazsınız. Havaların çok sıcak ya da çok soğuk olmasına çok rüzgârlı ya da kapalı olmasına da dikkat ediyor olacaksınız. Henüz köpeğinizin yapısı olgunlaşmadığı için kolaylıkla hastalık kapabilir.  Günlük temizlik ihtiyacını en iyi şekilde karşılamalı çok sıcak ya da çok soğuk olmayan bir suyla banyosunu yaptırmalı ve kurulamalısınız. Daha sonrasında da onun için yapmış olduğunuz rahat ve yumuşacık yerinde onu güzel bir uykuya yatırmalısınız. Onlar da tıpkı insan yavruları gibi uykuya düşkün olurlar ve onları eğer çok yakından takip ederseniz uyurlarken insanlar gibi rüyalarında tepki verdiklerini görebilirsiniz.

Bu işleyiş bu şekilde rutin bir biçimde devam edecektir. Mamasının yedirilmesi suyunun içirilmesi tuvaletinin ve banyosunun yaptırılması günlük yürüyüş ve dışarı gezmelerinin yapılması gibidir. Ta ki köpeğiniz büyüyüp yetişkin bir köpek olana kadar. Büyüyüp yetişkin bir yapıya eriştiğinde artık eskisi sizden çok yoğun bir ilgi beklemeyecektir ancak küçüklüğünden beri sizin elinizde büyüdüğü ve her ihtiyaç duyduğunda da sizi yanında gördüğü için sizinle arasında ayrı bir sevgi bağı oluşacaktır.

Çok yoğun ve çok zahmetli geçen ayların ardından köpeğiniz büyüdüğünde artık onunla istediğiniz şekilde rahatça oynayabilirsiniz eskisi gibi çokça çekinceleriniz olmadan rahat bir şekilde park yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Unutmayın ki onunla kurmuş olduğunuz bu sıkı ilişki ve aranızda ki sevgi bağı onunla beraber bir ömür boyu sürecek ve o hayatında ki tek varlık olarak sizi bilecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde Yavru Köpek Bakımı