Golden Retriever Köpek Eğitimi

Golden Retriever cinsi köpekler oldukça insan canlısıdırlar. Çok özel ve hayran olunacak birçok davranışları vardır. Genellikle nazik, yüksek zekalı, doğa canlısı olmaları, mutlak sadakatları, fiziki görünüş, daha çok altın rengi tüyler ve sportif yapıları nedeniyle çok sevilen köpek cinslerindendir.

Genel olarak köpekler sahiplerine çok bağlanırlar ama Golden Retrieverlar yaşadıkları aile bireyleriyle çok güçlü ve kalıcı bağ kurarlar.

Golden Retriever cinsi yavru köpeklerin eğitimi oldukça önemli ve eğlencelidir. Her köpek gibi bu cins köpeklerde başta biraz asi ve heyecanlıdırlar. Ama zamanla sosyalleşmeleri sonucunda güvenilir bir arkadaşlık inşa ederler.

Golden Retriever Köpek Eğitimi

Golden Retrieverların kaslı, atletik ve çok düzgün bir şekilde yürüyüşleri vardır. Kafalarını yüksek tutarak, kuyruklarını heyecanla sallayarak sahibini selamlar. Bu cins köpekler eğitilebilir ve kolay yönetilebilirler. İnsanlara karşı sadakatli ve sabırlı olmalarından dolayı kör insanlar için rehber köpekler, hizmet köpekleri ve emniyet için narkotik köpekler olmaları açısından çok önemlidirler.

Golden Retrieverlar insanların dikkatini, sevgisini istemektedirler. Dış mekan köpeği olmadıkları için ailenin içinde yer aldıkça mutlu olurlar, Sahiplerinin sık sık evden uzakta kalması bu cins köpekleri kötü yönde etkiler. Bu cins köpeklerin yavruları sabırlı, güvenilir, araştırmacı, iyi huylu, uyarılabilir ve sadık dostlar olarak büyürler.

Golden Retriever Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Golden Retriever köpek eğitimi oldukça önemli bir konudur. Bu cins köpekler çok eğitilebilir ve çok yeteneklidirler. Öncelikle eğitilecek köpek ile eğitmeni arasında önemli bir dostluk bağı oluşmalıdır. Golden Retriever yavruları için sosyalleşmede oldukça önemlidir. Bu cins hayvanların tam potansiyellerine ulaşmak için bulundukları ortamı ve sosyalleşebilmelerini göz önünde bulundurmak gerekir ve bu köpekler temel itaat eğitimine ihtiyaç duyarlar. Eğitimde ödül çok etkili bir yöntemdir. Ödülün yanı sıra cesaret, övgü ve sevgi tabanlı köpek eğitimleri oldukça işe yarardır. Eğitim sırasında çok istekli ve başarılıdırlar. Sert cezalar ve onları korkutmanın onlar üzerinde olumlu bir etkisi yoktur.

Tuvalet ve kafes eğitimi sırasında doğru bir şekilde vereceğiniz emirleri çabuk bir şekilde kavrayacak ve uygulayacaklardır. Onların tek istedikleri açık rehberlik, tekrar ve tutarlılıktır. Birde başarılı olduklarında ödüllendirilmektir.

Tuvalet Eğitimi

Yavru Golden Retrieverların tuvalet eğitimi zaman ve sabır gerektiren bir durumdur. Düzenli ve iyi bir tuvalet eğitimi verildiğinde hasta olmadıkları sürece tuvaletlerini yapmamaları gereken bir yere yapmazlar.

Öncelikle güvenli bir bölge oluşturulmalıdır. Bu bölge köpeğinizin başında olmadığınız zaman vakit geçirmesi ve uyuması içindir. Bu güvenli bölgede köpeğin yatağı, yemek su kabı ve oyuncakları bulundurulmalıdır. Bu bölgeye tuvalet pedlerini yerleştirin. Tuvalet pedlerini veteriner hekimlerden, pet shoplardan veya eczanelerden yatan hastalar için olanlardan temin edebilirsiniz. Tuvalet pedi eğitim süre zarfında oluşabilecek tuvalet kazaları için kullanılmaktadır. Buna dikkat edilmelidir. Bu zaman zarfında köpeğin tuvalet eğitimi dışarıda verilmelidir. Tuvalet için sürekli dışarıya çıkmasına rağmen ilk zamanlarda yer yer tuvalet pedleri üzerine de tuvaletini yaptığı görülür. Daha sonra zamanla pedlerin sayısı azaltılır. Köpekler içgüdüsel olarak uyudukları ve yemek yedikleri yerlerin yakınlarına tuvaletlerini yapmak istemezler. Buda bir avantajdır. Yemek ve uyuma alanına en yakın pedlerden başlanarak düzenli olarak zamanla pedlerin sayısı iyice azaltılır. Her seferinde ufak bir alan boş bırakılır. Pedlere tuvaletini yapmaya alışan köpeğiniz boş alana değil pedlere tuvaletini yapacaktır. En son kalan pedin yemek ve uyuma alanına en uzak ped olması sağlanır. Böylelikle köpeğinizle ilgilenmediğiniz, onu dışarı çıkaramadığınız zamanlarda tuvaletini sadece pedin olduğu bölüme yapacaktır ve evin her bölümünün kirlenmesinin önüne geçilecektir.

Golden Retriever Köpek Eğitimi

Köpeğinizi dışarı çıkardığınızda ise tuvaletini yapması gereken yeri öğretin. Köpeğiniz ilk defa dışarı tuvaletini yapmaya çıktığında ürkek olabilir, tuvaletini dışarı yapmak istemeyebilir. Dışarıda köpeğinizin tuvaletini yapabileceği uygun bir yere daha önce ıslanmış olan pedi serin. Patilerinin altında hala yumuşak pedin olması köpeğinizin tuvaletini yapmasını sağlayacaktır. Tuvalet için anahtar kelimeler öğretebilirsiniz. Tuvaletini dışarıda yaparken ona sakin ve yumuşak bir sesle ‘Tuvalet zamanı, haydi tuvalete’ gibi sözler söyleyin. Tuvaletini yaptığında ise onu ödüllendirin. Övgü sözcükleri söyleyip, ödül maması verebilirsiniz. Bunları sürekli tekrarladığınızda ‘Hadi tuvalete’ dediğinizde ödül ve tuvalet arasında bağı kurup dışarı tuvaletini yapmasını olumlu olarak yorumlayacaktır. Ve tuvalet saatlerini düzenleyerek de sağlam bir tuvalet eğitimi temeli oluşturulabilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Golden Retriever Köpek Eğitimi