Husky Köpek Eğitimi

Husky köpeğinin yüzü ve vücudunun alt kısmı beyaz, kalan kısımları ise gridir ve değişiklikler gösterir. Kahverengi ve mavi gözlü olabilir. Göz rengi ile dikkat çekerler. Husky, buz mavisi gözleri ile vahşi ve korkutucu görünür ama çok yumuşak huyludur. Kar ayakkabılarını hatırlatan tüyleri, patilerini buzlu yerlerde korur. Kulakları diktir. Kilosu erkeklerde 20.5 ya da 27 kilo, dişilerde 16 ya da 22.5 kilo arasındadır. Ömürleri 12-15 yıldır. Diğer adı Sibirya kurdu’ dur. Husky köpeği çok çalışkan bir köpek cinsidir. Tam bir aile köpeğidir. Bu köpekler sosyalleştiğinde ve eğitim aldıklarında onunla geçinmesi çok kolaydır. Zeki ve inatçı bir köpek ırkındandır.

Husky Köpek Eğitimi

Husky Köpek Eğitimi

Bu köpekler sahiplerini kararlı isterler. Sıkı bir eğitim ve kurallara bağlı kalacak sahipler isterler. Bu köpeği alan kişi, ilk önce sabırlı olmaları gerekir. Husky köpek eğitimi, minik husky yavruları için mutlaka zorunludur. Husky köpekleri, onlara uygun egzersizler yaptırarak apartmanda yetiştirmek ve çitlerle çevrili özel alanları olan bahçeli bir evde, daha fazla sağlıklı gelişirler. Genellikle bu köpekler, fırsat bulduklarında evden kaçmalarıyla meşhurdur. Bu yüzden sürekli dikkatli ve tedbir almak önemlidir. Yalnız kalamaz ve kalabalık bir ortamda asla tasmasız dolaştırılmamalıdır. İlk defa köpek beslemek isteyen kişilerin Husky alması önerilmez. Husky’ler çok zor köpeklerdir. Bu köpeğin sahibi, ilk önce kendi yeteneğinin neler olduğunu bilmesi gerekir.

Sözünü köpeğe geçirmesi gerekir. Kişi, dayanıklı bir eğitmen olmadığını düşünüyorsa ilk alacakları köpek Husky değildir. İradeleri güçlü bir köpektir. İnatçıdır ama bir o kadarda zekidir. Bu zekalarını eğitmenlerine karşı kullanırlar. Sahibini sürekli test eder ve meraklı köpeklerdir. Husky köpeğini eğitirken lider olmak önemlidir. Eğer eğitmen lider olamazsa, Husky liderliği üstlenecektir. Sürü köpeğidir. Güçlü karaktere sahiptir, bu yüzden sürü içinde yönetimi ele alır ve bu yüzden mutlaka köpek sahipleri, liderliği üstlenmesi son derece önemlidir. Liderlik kötü bir şey değildir.

Sadece agresif olmayan yollarla lider olunabilir. Kurallara bağlı olmak gerekir. Baskın ve güçlü yapıya sahip bu köpeklere, aynı yatakta yatma ya da koltuklara çıkma izni verilmemelidir. Mamasını, sahibinden sonra yemelidir ve tabaklar birbirine benzememelidir. Öğünleri asla unutulmamalı ve mamasını yedikten sonra kabını mutlaka önünden almak gerekir. Serbest beslenmesine müsaade edilmemelidir ve böylece liderlik vasfını daha etkili bir hale getirilmiş olur. Husky yavruları beslenirken, sahibi kabından bir avuç mama alıp, eliyle beslemelidir ve bu yöntemle yavru köpeğin herkesin kendi kabına dokunabilme iznine sahip olduğunu bilecektir. Böylece yabancılara karşı yani misafirlere sorun çıkarmayacaktır. Husky, sahibini test edeceğinden dikkatli olmak gerekir. Disiplini sağlam tutmak gerekir, fakat bu süreç hızla geçecektir. Çocuklarla çok iyi uyum içerisindedir. Husky, koruma köpeği değildir. Herkesle yakınlaşma eğilimindedir ve şefkatli köpektir. Bu yüzden sosyalleştirmek ve iyi eğitmek son derece önemlidir.

Husky Köpeğinin Bakımı

Husky köpeğinin bakımı pek ilgi gerektirmez. Tüy dökerler ve bu yüzden yılda 2 kere tüylerini tıraşlamak gerekir. Tüy dökümünün yoğun olduğu dönemde veterinerden yardım alınması gerekir. Haftada en az 1 defa taranmalıdır. Hareketi seven bir köpeklere, gün içinde yaptırmak gerekir. Bazen hareketli olması yüzünden tehlikeli hareketler yapabilir. Tırnakları önemlidir, herhangi bir kere zarar vermeden dikkatli kesilmesi gerekir. Her köpekte olduğu gibi Husky köpeğinin kulak temizliği önemlidir. Kişiler, sivri bir aletle temizler ama son derece yanlıştır. Dikkatsiz bir hareket, köpeğin sağır olmasına sebebiyet verebilir. Kulak temizliği için, nemli bir bezle 2-3 günde bir temizlenmelidir. Aynı işlem gözler içinde uygulanır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Husky Köpek Eğitimi