KÖPEK EĞİTMENİ NASIL OLUNUR

egitim01Köpek eğitmeni olmak için yola çıkan kişinin başta bunun zor ve meşakkatli vefedakarlıklar isteyen bir meslek olduğunu bilmesi gerekir. Sürekli temas kuracağınız canlı bir köpektir ve sizden çok başka bir yaradılışa sahiptir. Bu yüzden köpek eğitmeni nasıl olunur konusundan önce köpek eğitmeni olurken sahip olmanız gereken özellikler sizde var mı ona bakmak gerekir. Bu meslekte çalışacak kişinin,  bu mesleği uzun yıllar yapabilmesi için bazı nitelikleri olması ve her şeyin başında köpekleri cins ,ırk ayırmadan hepsini çok sevmesi şarttır.

Hause Of İstanbul
Köpek eğitmeni nasıl olunur demek yerine köpek eğitmeni olmak için hangi şartlar ve özellikler gerekir demek yanlış olmaz. Her şeyden önce çok ama çok sabırlı, daima güler yüzlü,pozitif yaklaşımı benimsemiş,çabuk sinirlenmeyen, sesini ve vücut hareketlerini kısacası beden dilini iyi kullanan, sakin ve dikkatli hareket eden,spor yapmayı seven,daima sağlıklı ve iyi beslenen, bedeni rahatsızlıkları olmayan, psikolojik olarak toleranslı yapıya sahip,aynı zamanda dünyadaki bu meslekte olan  gelişmelere  ve yeniliklere açık, modern, farklı kültür ve anlayışa sahip insanlara karşı anlayışlı, araştırmacı,dünyadaki tüm  köpek ırklarını iyi tanıyan, köpeklerle yaşamaktan zevk alan, insan-hayvan ilişkilerinde  uyum yaratan,oyun oynamaktan sıkılmayan,kuralları ve emirleri öğretirken profesyonel yaklaşımlar sergileyen, kaba ve şiddet içeren hareketlerden kaçınan,kişi olarak  hareketli ve sportif olan,yapılacak uzun süreli  çalışmalarda ve dış alanlarda,yaz- kış her tür  hava şartında çalışmaya uygun, hijyen kurallarına önem gösteren,sosyal ve iletişim yönü kuvvetli  kişilerin çok başarılı köpek eğitmeni oldukları görülmektedir. Bu özelliklere sahip olan uzmanlar hem  başarılı olmakta, hem de s köpek eğitimi alanında önemli maddi kazanç sağlamaktadırlar.

Köpek eğitmeni nasıl olunurun bir cevabı ise köpek eğitmeni olmak için alınacak ilk kursların kim tarafından verildiğidir.Hedefi  köpek eğitmenliği olan kişi, öncelikle bu alanda çalışan ve ikamet ettiği şehirde açılmış kurs yerlerini iyice incelemeli, ders veren uzman eğitmenleri tanımalı ve sonra kendisine en uygun olan kursta en az 2 ayık kurslara kaydolmalıdır. 2 ay kısa bir zaman olmakla birlikte,mesleki  temel bazı bilgiler eğitim sırasında  öğretilir. Kişinin özel isteği ve çabası ilesonradan bazı ekstra uzmanlık alanı kurslarına devam etmesi ve en çok istediği uzmanlık konularında gerekli eğitimi alması en doğru olanıdır.

Köpek eğitmeni olurken farklı branşlardan seçim yapma olanağı vardır. Bunlar:

İş köpekleri köpek eğitmenliği, Adli hizmet köpek eğitmenliği, Ceset arama köpek eğitmenliği, İz takibi köpek eğitmenliği,  Arama Kurtarma Köpeği eğitmenliği, Bomba Köpeği eğitmenliği, Koruma ve Devriye köpek eğitmenliği, Mayın arama köpeği Eğitmenliği, Narkotik arama köpeği eğitmenliği, K-9 Köpeği eğitmenliği  gibi branşlardır. Köpek eğitmeni olmak isteyenler bu  branşların en az 3 tanesinde uzmanlaştıklarında ,eğitmen olarak kolaylıkla  iş bulabilir, aynı zamanda devlete kurumlarında (jandarma, polis, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sivil Savunma )çalışma imkanına sahip olabilirler. Ülkemizde giderek popülerleşen  bu meslek için  henüz üniversitelerde ve ya  meslek liselerinde bölüm olmamakla birlikte, özel kursların sayısı gün geçtikçe artmakta olup, köpek  eğitmeni yetiştirdiği görülmektedir.

Köpek eğitmeni olmak için altın bazı kurallardan en önemlisi sürekli gelişmeler ve dünyadaki yeni eğitim tekniklerini öğrenmeye açık olmaktır. Köpek eğitimi için yazılmış makaleleri ve dergileri takip etmek,yapılan önemli mesleki seminerlere ve eğitimlere  katılmak, uzman eğitmenlerin tecrübelerini öğrenmek için çaba göstermek ve acemilik döneminde köpek çiftliğinde stajyer  olarak çalışmak gelir.Bu işin püf noktası gelişen bu meslekte gelişmelere daima açık olmak  sürekli yeni kurslara devam etmektir. Başarılı köpek eğitmeni nasıl olunur için cevap işte budur.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Semra Kaya
  3 sene önce

  Izmirde köpek eğitmenliği kursu varmi dir.On line değilse bire bir alanda eğitim veren bir yer ariyorum

  yorum beğen
 • Ramazan
  7 sene önce

  Afyon da araştırdım yok bulamadım ama çok meraklıyım eğitmenlik yapmak için bana yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

KÖPEK EĞİTMENİ NASIL OLUNUR