Rottweiler Özellikleri

ankara-kopek-egitim-tesisleri

Hause Of İstanbul
Rottweiler Özellikleri  Hakkında

Rottweiler özellikleri  dış görüntü olarak orta boyda çok sağlam yapılı ve kasları ile çok güçlü bir köpektir. Dışardan bakıldığında iri oluşu ve koyu siyah rengi ile dikkat çeker, siyah ve kahverengi lekeleriyle çok göze çarpar. Rottweiler köpeğinin görüntüsündeki sağlam duruşu ,onun gücünün ve atak bir köpek oluşunun göstergesidir. Çok çevik ve güçlü bir köpektir.

Erkek köpekler genelde 61-70 cm , dişi olan köpekler ise daha kısa yaklaşık olarak 60-65 cm arası olurlar. Erkek olan Rottweiler özellikleri , erkeği daha iridir ve kemikleri dişi olan köpeğe göre daha kalın olup, heybetli olur. Dişlerin dışarıdan belli olan feminen görüntüsü vardır ve dişi oldukları hemen fark edilir. Bu köpeklerde her ikisinde yani hem erkek hem dişisinde de mutlaka ve kesinlikle kemik ve kas yapısı ağır bedeni zorlanmadan taşımaya yeterli durumda olmalıdır. Güçlü bir görünüm bu cinse ait karakteristik bir özelliktir. Bu sebeple bu cinste bir köpeğin vücudundaki orantısal bir bozukluk, köpeğin çok küçük boy ve aşırı büyük boy olmasına ve ırk özelliklerini kaybetmesine sebep olur. Genel olarak ırk grubu içinde safkan olarak kabul edilemez.

Rottweiler köpeğinin başı genelde orta boydadır, geniştir, eğer yandan bakılırsa alın çizgisi hafif bombeli ve yüksektir, çene kısmında ise, üst ve alt çene çok güçlüdür ve alında kırışıklık olmaması tercih edilir. Ama bazen bunlardan görülebilir.Köpeğin yüz ifadesi genel olarak  dikkatli,özgüvenli ve kendinden çok emindir.Gözler genelde  orta boyda ve  badem şeklinde olup, ne aşırı derecede patlak ne de silik değildir. Göz rengi genel olarak koyu kahvedir.Sarı renkte gözlerin olması ve ya değişik yapıda gözler olması pek istenmez, göz kenarlarında ise mutlaka  tüy bulunmalıdır.Köpeğin kulakları üçgen ve sarkık şekilde ve genel olarak ne çok büyük ne de küçük olmalıdır.Aşırı sarkık olmamalı ve orta boyda olmalıdır.köpeğin dikkat anında kulakları dikilir ve sanki daha büyük gözükürse de aşırı büyük kulaklar yoktur.Kulaklar birbirinden uzak ve ayrı olmalı,aşağı sarkık olmalıdır.Sürekli dik olamalıdır.Kulakların iç kısmı kafaya yatık duruyor olmalı ve  kulak ucu  yanak ortasında bitmelidir.Bu köpeğin ağzı çok düzdür.Geniş başlayan ağız sonunda incelir ve şekil kazanır. Rottweiler köpeğinin çenesi çok belirgindir. Burun ucu ise daima  renk olarak simsiyahtır, şekil olarak burun yuvarlak değildir.Ağzındaki dudakları da simsiyahtır ve dudak kenarları köşelerden sımsıkı kapalı olup, aynı zamanda ağzın komple içi de simsiyahtır. Pembe ağız olması istenmez,köpeğin  ağız içi siyah olmalıdır. 42 adet dişi vardır bunların 20 tanesi üst çenede, 22 tanesi ise alt çenede yer alır. Ağızda doğru yerleşmiş güçlü dişlerdir, bir makas gibi kapanırlar. Çene içinde yer alan alt kesici dişler, makas gibi hareket eder ve üst kesici dişlerin direkt olarak iç kısmına değerler.  Bu dişlerin karşılıklı olarak doğru kapanmaması, ağızdaki bir ve ya daha çok dişin eksik olması, çene bozuklukları ırk karakteristiğine aykırıdır.

Rottweiler özelliklerinden birisi ise bu köpeğin tüyleri hiçbir zaman tıraş edilmez. Uzun dış tüyler düz, sert, sıkı, her zaman koyu siyah ve parlak aralarında bazen kahve lekeler görülür. Köpekteki alt tüyler ise asla ense ve kalçalarda görülmemelidir. Bu alt tüyler,vücuttaki dış tüylerin arasından ve dışarıdan asla gözükmemelidir. Tüm tüyler kafa ve kulaklarda çok kısadır. Kuyruk kısa olmalıdır bu nedenle operasyon yapılarak kesilir. Rottweiler cinsi yetişkin ve sağlıklı erkek köpekler ağırlık olarak 50-55 kg, dişiler ise 40-42 kg olmalıdır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Rottweiler Özellikleri