Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum

Evde köpek bakan aile sayısı ülkemizde oldukça arttı. Aynı zamanda hayvan sevgisi ve koruması adına da ciddi bir ilerleme kaydedildi. Sokak hayvanları için bir kap su bir kap mama koymayı bilir, arazi çocuklarına düzenli olarak yeme götürür olduk. Sosyal medyada işkence görmüş, dayak yemiş, terk edilmiş bir sürü köpek resmi görmeye maalesef alışır olduk. Köpek beslemek ilk başta bir hevesken en ufak bir sıkıntıda o canları sokağa atmak bir çok insana en kolay çözüm olarak geliyor. Eve alışan köpekler dışarıdaki vahşi yaşama uyum sağlamakta zorlanıyor ve bir sürü kötü durumla karşılaşıyorlar. Bİr de Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum diyen kişiler var.

Sokağa sonradan atılan köpekler dışında birde en başından beri sokakta yaşam savaşı veren patili dostlarımız var. Ancak onlarda bu hayatı yaşamak zorunda değil. İnsanlar cins ırklara evini açtığı için sokak köpekleri maalesef sıcak bir yuvaya kavuşamıyor. Irk ayrımı yapmanın çeşitli sebepleri var. Görünüş olarak daha sevimli ırklar seçmeleri ve sokak köpeklerinin eğitim sorunu yaşadıklarını düşürmeleri. Aslında köpek eğitiminde eğitilemeyen bir ırkın söz konusu olmadığını insanların bilmesi gerekiyor. Bazı ırkların eğitiminin daha kısa sürdüğü bir gerçek ancak bunun dışında eğitimde bir ırk ayrımı bulunmamaktadır.

Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum

Sokak Köpeği Eğitmek

Sokak köpeklerinin sahiplendirilmesi ihtimalini arttırmak için tüylerine bakım yapmak, köpeği temizlemek yani görünüşünde yapılan değişikliklerin insanlarda olumlu bir etki yarattığı gerçeğini maalesef gözlemlemek mümkün. Aynı olumlu etkiyi köpekleri eğittiğinizde de görebilirsiniz. Sokak köpekleri ev yaşamına ve belirli kurallara alışık olmadığından eğitimleri daha uzun bir zaman alabilir. Ama hiç bir etken onların sevgiye ve ilgiye aç oldukları gerçeğini değiştirmez.

Gerekli sevgiyi ve ilgiyi gösterdiğinizde onlara güven verdiğinizde istediğiniz sonucu almaya başlayabilirsiniz. Sokak köpekleri insanlardan genellikle kötülük gördükleri için eğitime başlamadan önce size güvenmesini sağlamalısınız. Ona zarar vermeyeceğinizi ve onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece köpekle doğru iletişimi kurmaya başlayabilirsiniz. Evde bakılan klasik ırklara verilen eğitimle sokak köpeklerine verilecek eğitimin tek farkı gösterilen ilgi olacaktır. O cana yapacağınız iyiliği düşünürsek ayıracağınız fazla zamana sonuna kadar değecektir.

Sokak Köpeği Eğitirken İzlenecek Adımlar

Köpek eğitirken önemli olan nokta sesinizin tonu ve söyleme şeklinizdir. Komutları bağırmadan ama net ve kesin bir dille söylemeniz gerekir. Ancak burada eğiteceğimiz ırk sokak köpekleri yani duygusal olarak narin bir ırk olduğu için daha da dikkatli olmak gerekir. Yumuşak ve net bir şekilde söylemeli söylediğiniz komutu her yerine getirişinden sonra bol bol sevmeli ve ödül maması vermelisiniz.

Böylece köpek doğru bir şey yaptığını ve siz komutu verdikten sonra komutu doğru yaptığında sevgi ve mama geleceğini bilecektir. Köpek eğitirken ödül maması yerine salt sevgi vermek daha kalıcı ve ilişkiyi besleyici bir çözümdür. Ancak sokak köpeklerini eğitirken bu kuralı esnetmek gerekir. Sokaklarda yemek bulmak çok zorken sizin onu ödül mamasıyla ödüllendirmeniz köpeği daha çok teşvik edecektir.

Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum

Bilinen köpek eğitiminde köpeğinize yapmaması gereken bir hareketi anlatırken işaret parmağınızla uyarıp hayır demeniz gerekir. Ancak sokak köpekleri söz konusu olduğunda bu pek doğru bir yöntem olmayacaktır. İşaret parmağı kullanmak yerine parmaklarınızı birleştirip elinizi kaldırmak ve sağa sola hafifçe sallamak daha doğru bir yöntemdir. Otur ve kalk komutlarını öğretirken eller aşağı ve yukarı kaldırılarak komutun daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışır. Ancak sokak köpeğimiz bu el hareketlerini yine bir tehdit olarak algılayabilir. Bu yüzden elinizin hareketine, hareketin sertliğine dikkat etmekte fayda var. Hızlı ve ani hareketlerden kaçınmalı köpeği ürkütmemelisiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sokak Köpeği Eğitip Sahiplendirmek İstiyorum