TibetanMastiff Köpek Eğitimi

Davranışı önceden kestirilemeyen ve çok zor eğitilen köpek ırkıdır. Köpeğinizin sizi iyi bir şekilde tanıması ve sizin de onu iyi tanımanız bu ırkların eğitimi için oldukça önemlidir. Profesyonel eğitmenlerden yardım alarak Tibet Mastiffini istediğiniz gibi eğitebilirsiniz. Zeki bir köpek ırkıdır bu yüzden önceden ne hamle yapacaklarını kestiremezsiniz. Saldırdıkları durumda ısırmaz ve yaralamazlar ancak psikolojik olarak etki yaparlar. Tibet Mastiffi eğitimi için bir erkek eğitmen seçmeniz daha yaralı olacaktır. Çünkü erkeklerin sesi daha kalın olacaktır ve itaat etme konusunda daha sert davranacaklardır. İtaat eğitimini çok erken yaşta verilmesi daha sağlıklı olur. Sosyalleştirme çalışmaları düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

TibetanMastiff Köpek Eğitimi Özellikleri

TibetanMastiff Köpek Eğitimi

Tombul ve şirin suratıyla dünyanın en güzel köpekleri arasında yer alan Mastiffler boyuyla, kilosuyla, gösterişiyle harika bir köpek ırkıdır. Köpeklerin en özel ırklarından bir tanesidir. Tibet Mastiffi köpekler iri yapılı, kemik yapısı güçlü, sakin yapılı olmalarına rağmen yeri geldiğinde saldırgan mizaçlı güçlü bir iradeye sahiptirler. Tibet Mastiffi aslında başarılı bir çoban köpeğidir. Sürüye yaklaşan kurtlara karşı çok büyük bir mücadele verir. Sakin, asil, kendine güvenli köpeklerdir. Tibetli olanlar daha saldırgan olurlar ancak batıda olanlar ise daha sakin yapılı köpeklerdir. Duruşuyla bir aslanı anımsatan Tibet Mastiffinin kulakları V şeklinde ve aşağıya doğru sarkıktır. Boyun ve baş kısmı oldukça büyüktür. Tibet Mastiffi diğer köpek ırklarına göre oldukça ayırt edici özelliklere sahiptir. Boyun ve baş kısmındaki tüyleri kabarık bir şekildedir. Genellikle siyah, kahverengi ve gri renge sahiptirler. Tibet Mastiffi özellikle Tibet’te yetiştirilmektedir.

Ortalama ömürleri ise 15 yıldır. Tibet Mastiffleri daha 2,5 aylıkken 15 kilo olmaktadırlar. Tibet Mastifflerinin diğer köpek cinslerinin atası ve kralı olduğu söylenir. Büyüdükleri zaman kusursuz vücutları ve heybetli duruşları ile dikkat çekerler ve ön planda olurlar. Yuvarlak büyük ayakları, düz sırtı ile dikkat çekerler. Tibet Mastiff cinsi köpeklerin diğer köpek cinsleri içinde en zeki köpek olduğu bilinir. Tibet Mastiffi oldukça dayanıklı ve güçlüdür. Tibet Mastiffi erkek olanlarında boy uzunlukları 83 cm’ ye kadar ulaşabilmektedir. Tibet Mastifflerinin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Tibet Mastiffi günümüzde en çok Tibet’te üretilirler. En eski köpek cinsleri arasında yerini alır. 1800’lü yıllarda kraliçe Victoria’ya hediye olarak verilen bu ırk daha sonra İngiltere’ye ithal edilmiştir. Tibet Mastiffleri Avrupa ve Amerika’da nadir görülür ancak Tibet’te oldukça yaygındır.

Dünyanın en pahalı köpek cinsleri arasında yerini almaktadır. Tibet Mastiffleri özellikle ABD’de zenginliğin beş belirtisinden bir tanesidir. Mizaç olarak ailesine çok bağlıdır. Ailesini korumak adına canın vermekten çekinmeyen çok güvenilir bekçi köpekleridir. Oyunu çok severler ve kıskançlardır. Tibet Mastiffleri 14- 18 yıl arası yaşamaktadırlar.

Tibet Mastiffi Evde Beslenir Mi?

Küçük evlere uygun bir köpek değildir. Kırsal alanlardan hoşlanırlar. Büyük bahçeli bir eviniz Tibet mastiffi beslemeniz için uygundur.

Tibet Mastiffi Bakımı

Tibet Mastiffi özellikle kuyruk ve popo kısmı olmak üzere haftada bir veya 2 kere fırçalanmalıdır. Tüy dökerken ki zamanda her gün fırçalanmasında fayda vardır. Tüylerinin alt katmanı çok kalındır. Bazı Tibet Mastifflerinin boynundaki ve kafasındaki tüyler çok uzundur. Yılda sadece bir defa tüy dökerler.

Tibet Mastiffi Yatkın Olduğu Hastalıklar

Tibet Mastiffleri kulak ve göz problemlerine yatkındırlar. Solunum problemleri yaşarlar. Böbrek hastalıkları ve bel ve omurilik problemleri bu ırkın yatkın olduğu hastalıklar arasındadır. Kilo alma eğilimleri vardır. Dikkatli beslenmeleri gerekir. Dişlerinin erken dökülmesi gibi problemleri vardır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TibetanMastiff Köpek Eğitimi