UZMAN KÖPEK EĞİTMENİ

Hakkimizda4

Hause Of İstanbul
Uzman  köpek eğitmeni olan kişi köpek eğitimi konusunda en az 3 eğitim branşının bir tanesinde uzmanlık kazanmış kişidir.Bu uzmanlık alanları şunlardır.

  • Ev ve aile köpekleri eğitmenliği
  • Spor köpekleri eğitmenliği
  • İş köpekleri eğitmenliği

Eğitmen olmak  çok zor bir iştir ve herkes eğitim verme kabiliyetine sahip değildir. Eğitimin bir köpeğe verileceği söz konusu olduğu köpek eğitmeniliği ise özel yetenekler ve donanımlar gerektirir,bu iş  insanlara verilecek eğitimden daha zor bir iştir.Çünkü eğitmen olacak kişi öncelikle işii çok sevmeli,köpeklerle çok iyi anlaşmalı, köpeklerle kolay ve rahat kontakt kurabilmeli,ayrıca köpeklerin sahiplerinin beklentlerini iyice dinleyip anlayarak bu doğrultuda bir eğitim programı düzenleyerek köpeği eğitebilmelidir.Bunlar zor ve dikkatle çalışmayı gerektiren işlerdir.Dışarıdan bakıldığında basit ve sadece eğlenceli bir işmiş gibi gözüken köpek eğitmenliği aslında çok zor ve yorucu bir iştir.Uzman köpek eğitmeni olmak için çok farklı köpek cinsleri çalıştırmış ve eğitmiş olmak,farklı köpeklerin özelliklerini çok iyi tanımak, eğitim zamanlarını iyi ayarlamak, köpek sahibinin hangi tür bir eğitim aldırmak istediğini iyice irdelemiş olmak gerekir.Bunlar sadece iki aylık bir köpek eğitmenlik kursu ile öğrenilebilinecek şeyler değildir.Zaman ve emek harcanarak öğrenilecek şeylerdir.Bir alanda uzmanlaşmak için gerekende zaten budur.İnsanlara hizmet veren sağlık ve eğitim kuruluşlarında çalışan tüm eğiticiler ve  sağlık personelleri,doktor ve hemşireler nasıl insan psikolojisinden çok iyi anlamak zorunda ise, köpek eğitmeni olmak isteyen ve sonrasında daha da uzmanlık kazanıp uzman köpek eğitmeni olmak isteyen kişiler köpek psikolojisinden çok ama çok iyi anlamak zorundadır.Köpekler duygusal hayvanlardır.İnsanlarla aralarında kısa sürede duygu bağı kurarlar.Bu bağ eğer işinin uzmanı bir eğitmen tarafından kurulursa, köpeğin eğitimi çok kolay olur.Agresif ve  gürültücü,itaatlere asla uymayan bir köpek bile uzman bir köpek eğitmen sayesinde kısa sürede çok sosyal ve sakin,komutlara uyan bir köpeğe dönüşebilir.

Uzman köpek eğitmeni yetiştirmek için ülkemizde açılan kurslar çok yetersizdir.Genel olarak yurtdışındaki okullara ve kurslara giden köpek eğitmenleri yurda dönerek kendilerine ait köpek çiftlikleri ve köpek eğitimci yetiştiren orta ölçekli özel kurs yerleri açmaktadır.Devlet okullarında,üniversitelerde bu meslek grubu için kurulmuş bölümler olmadığından eğitim almak isteyenler ilk adım olarak bu eğitim merkezlerine kaydolmakta,uzmanlaşmak isteyenler ise zaman zaman yapılan eğitim seminerlerine katılarak eğitim almaktadırlar. Geniş maddi imkanlar sahip olan köpek eğitmenleri uzmanlık için yurtdışında bazı yerlerde staj yapma imkanı yakalamaktadır.

Uzman  eğitmen olmak için iletişim kurma beceriniz çok gelişmiş olmalıdır. Beşeri ilişkiler sayesinde meslek çevresi genişler, yeni uzmanlar ile tanışma imkanı doğar.Buna ek olarak bilinmesi gereken şey ise  meslekte başarılı bir uzman köpek eğitmeni olmak için öncelikle çok iyi eski bir  uzman köpek eğitmeni eğiticiden ders alınmalıdır. Uzman olmak için çok çalışmak gerekir. Bu öğrenme süreci hayat boyu devam etmelidir.

Dünyaca tanınmış pek çok yabancı köpek eğitmeni Türkiye ye gelmektedir ve burada kurslar vermektedir. Düzenlenen seminerler sonrasında katılanlara katılımcı sertifikası verilmektedir. Yabancı uzmanların yaptığı bu seminerler ve pratik bazı uygulama çalışmaları uzman köpek eğitmeni olmak isteyenler için yeni ufuklar açılmaktadır. Pek çok kişi bu uzmanlar ile kontaktlarını sürdürmekte ve sıklıkla haberleşerek ,facebooktaki meslek  gruplarından haberdar olup buralar üye olmakta,dünyadaki gelişmeleri ve yeni uzmanlık alanlarını öğrenmektedir.Ayrıca dünyada bu işi yapan diğer uzmanların köpek eğitimi konulu videolarını izleyerek yeni çalışma yöntemlerini öğrenmekte ve bunları kendi köpek eğitim programlarına kolayca dahil etmektedir.Günümüzde e-eğitim ile pek çok konuda uzmanlaşma sağlandığı gibi köpek eğitmenliğinde de bu yapılmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

UZMAN KÖPEK EĞİTMENİ