Terrier Köpeklerinin Bakımı

Terrier ırkları görüntü olarak çok fazla sevilen ve beğenilen cinslerdir. Ama huyları görüntüleri kadar sevimli değildir. Bunun nedeni ise aşırı agresif tavırları vardır. Küçük ve sevimli olmalarından dolayı çok sık tercih edilen köpek ırkları başında gelmektedir. Sadece kendi seçtikleri insanları severler. Terrier Köpeklerinin Bakımı konusunda bir kaç bilgi vermek isterim. Terrier köpeklerin genel olarak yumuşak ve uzun tüyleri vardır. Bu nedenle düzenli olarak her gün tüyleri taranmalıdır. Gözleri ve ayak çevresi de lekelenmemesi için her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Kuru şampuanlar ile temizlenerek hijyen sağlayabilirsiniz. Tüyleri neredeyse sınırsız olarak uzadığı için, uzadıkları andan itibaren tüyleri kesilmelidir. Terrier köpeklerinin diş temizliği de oldukça önemlidir. Düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Aksi taktirde aşırı ağız kokusuna neden olacaktır.

Terrier Irkı Tüyü

Terrier Köpeklerinin Bakımı

Terrier ırklarının tüyleri çok fazla uzamasından dolayı sürekli tüyleri gözün içine kaçmasına neden olmaktadır. Bu problemin önüne geçebilmek için toka ile toplayabilirsiniz. Terrier köpekler, genel olarak bakıldığı zaman tüy dökmezler. Tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişiler için uygundur. Terrier ırkları, yürüyüş yapmaktan ve dışarıda oynamaktan büyük zevk alan canlılardır. Çok fazla emek ve sevgi isteyen bir ırktır. Özenle bakıldığı taktirde mutlu ve huzurlu yaşayacağınız canlılardır. Terrier köpekleri, hareketli hayatı sevenler tercih etmelidirler. Özellikle de terrier köpekleri en zor eğitilebilen cinslerdir. Aşırı sinirli ve stres olmalarına neden olur. Aşırı baskıya gelemeyen cinslerdir. Üzerine gidildiği taktirde eğitimlerini kolaylıkla yapamayacağınız cinslerdir. Bu nedenlerden dolayı terrier cinslerine sevgi dolu yaklaşmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı inatçı özellikleri vardır. Her gün düzenli olarak enerjilerini atmaları gerekebilir. Sahiplerinin de beraber oynayabilir ve bir bahçede serbest olarak koşturabilir. Tedirgin bir yapıya sahip olmalarından dolayı havlamaya ve sinirlenmeye başlarlar.

Terrier cinsleri ev yemeklerine aşırı düşkünlükleri vardır. Çok fazla sinirli olsa da bir o kadar da duygusal canlılardır. Bu nedenle onlara mutlaka ayak uydurmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra, terrier ırklarının eğitilmesi oldukça zordur. Yavruyken eğitimlerinin başlanmalıdır. Ancak eğitim sırasında çok fazla üstüne gidilmemelidir. Bu durum onların agresif olmasına neden olacaktır.

Terrier Köpeklerinin Bakımı

Terrier ırklarının eğitimi biraz daha zorlu olabilir. Eğitimleri mutlaka yavruyken yapılmalıdır. Aksi taktirde büyüdüğünde hiç bir şekilde söz dinleyemezler. Terrier eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken birçok konular vardır. İlk olarak eğitim sırasında çok fazla üstüne gidilmemesi gerekir. Yoksa aşırı agresif davranışlar sergilemesine neden olur. Bunun yanı sıra, diğer ırklara göre daha zorlu olmasından dolayı köpeğe tamamen sevgi dolu yaklaşmanız gerekmektedir. Eğitim sırasında kesinlikle üstüne gidilmemelidir. Terrier sahiplerinin bilmesi gereken bir diğer konu ise, eğitim sırasında yumuşak davranılmalıdır. Sert bir ses tonu ile tepki vermek onların huzursuz olmasına ve saldırganlaşmasına neden olacaktır.

Köpeğinizin karakter yapısına göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Yanlış hareketler ile eğitildiği taktirde köpeğin büyüdükçe sinirli bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır. Bu nedenle köpeğinizin sıkılmaması ve huzursuz olmaması için eğlenceli bir şekilde eğitebilirsiniz. Çok fazla üstüne düşmeden ve ödüllü mamalar vererek onları teşvik edebilirsiniz. Her alana uyum sağlayacak canlılardır. Terrier cinsleri tuvalet alışkanlıklarını kolaylıkla elde edebilen cinslerdir. Her gün düzenli bir saat belirleyerek tuvalet alışkanlığını sağlayabilirsiniz. Diğer ırklara göre titiz olmasından dolayı bu konuda çok fazla güçlük yaşamazsınız.

Terrier cinsleri oyunu ve hareketi sevdikleri için eğitim sırasında oyun oynayabilirsiniz. Böylelikle sıkılmamasına ve huzursuz olmamasına yardımcı olacaktır. Köpeğinizin üstüne kesinlikle çok gidilmemelidir. Aksi taktirde köpeğinizi eğitemezsiniz. Bu sorunun önüne geçebilmeniz için köpeğinizle birlikte saat belirleyerek ve bir program ayarlayarak eğitmenlik yapabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Terrier Köpeklerinin Bakımı