Eğitimli Köpek

Eğer bir köpek sahibiyseniz,  ne mutlu size. . . Koşulsuz sevgi nedir? Öğreneceksiniz demektir.  Sadık bir dost ihtiyacınız varsa,  köpeğiniz sayesinde bu ihtiyacınız fazlası ile giderilecektir.  Hatta. ,  köpeğinizle geçirdiğiniz zaman dilimindeki mutluluğunuz ve alacağınız zevk,  daha önce hiç tatmadığınız,  tanışmadığınız bir duygu olacak diyebiliriz.

Her köpeğin kişiliği farklıdır.  Hiç bir hayvanın huyu,  tam olarak bir diğerine benzemez.  Mutlaka minik de olsa arada nüanslar bulunur. Ne derece uyumlu ve sakinde olsa,  mutlaka öğrenmesi gereken ve bizim öğretmeyi başaramayacağımız bir takım kurallar vardır. Belki basit bir tuvalet eğitimi verilebilir,  ancak itaat eğitimini amatör olarak, bizim vermemiz mümkün değildir. Hele bir de köpeğin davranış bozukluğu olduğunu,  ajite ruh durumuna sahip olduğunu ya da saldırgan yapıda olduğunu düşünürsek,  bu durum daha da karmaşık bir hal alabilir.

-Ya başaramayız.  Yani köpeğimize hiç bir eğitim veremeyip yerimizde sayar dururuz. Ya da alışmaması gereken daha da yanlış davranışları bilinçsizce öğretir,  telafisi zor psikolojik durumlar yaratabiliriz.

Bu anlamda aldığımız bir köpeğe,  eğitim aldırmamız zorunlu gibi gözüküyor. Ülkemizin her şehrinde birçok köpek eğitim merkezleri ya da çiftlikleri bulunmaktadır.  Bunlardan birin başvurup,  uzman kişilerin ellerine emanet etmek köpeğimiz ve sahibi açısından en doğrusu olacaktır.

Öncelikle tuvalet beslenme ve temel itaat gibi komutları dinleme eğitimleri aldırabiliriz. Bunların dışında davranış bozukluğu varsa,  bu özelliğinin üstüne gidilmesini isteyebiliriz. Ya da işi daha da ilerletip,

İz takibi eğitimi

Koruma eğitimi

Arama kurtarma eğitimi

Show eğitimi

İleri itaat eğitimi

Eğitimli Köpek

Uyum ve sosyalleşme eğitimi

Uzaktan ileri itaat eğitimi gibi konulara da yönelebiliriz.  Üstelik bunları tasmalı ya da tasmasız olarak öğrenme seçeneklerini de gözden geçirebilir,  köpeğimizin durumuna ve eğitimcimizin önerisine göre karar verebiliriz.

Köpeğimizin ırkı ve yaş durumuna göre alacağı spesifik eğitimler sadece ona değil,  dolaylı olarak bizlere de uygulanır.  En azından fikir verme,  önerilerde bulunma ve bazı yanlış davranışlarımızı tespit ederek değiştirme gibi konularda,  uzmanlar biz sahipleri de yönlendirebilir ki,  bu son derece doğru ve olumlu bir yaklaşımdır.

Eğitimli köpek demek, mutluluk,  rahatlık ve huzur demektir. Eğitim alan köpeğinizle daha kolay iletişim kurabilirsiniz.  O sizi anlar,  siz onu anlarsınız.  Birbirinizden beklentileriniz ortaya çıkar ve bu beklentiler cevap bulur. İletişim kolaylaşır, kalitesi yükselir. Hal böyle olunca da hem köpek,  hem de siz mutlu olursunuz.

Doğru ile yanlışı ayırt edebilen, yapmaması gereken şeyleri yapmayan ve sözünüzü her daim dinleyerek sizi yıpratmayan köpeğiniz şımarmaz.  Oyun oynarken bile şımarmaz. Nereye tuvaletini yapacağını bilir.  Saldırganlıktan uzak uyumlu bir köpek olur.  Üstelik bu uyum sadece sizinle sınırlı kalmaz.  Hem diğer insanlar hem de diğer tüm hayvanlar içinde geçerlidir.  Kısacası eğitim alan köpek hayatı öğrenir. İsterseniz sizi korur her durumda ve şartta. İsterseniz takip eder. Tehlikeyi sezinleyip müdahale bile edebilir. Komutlarınızı yakından ya da uzaktan hiç fark etmez,  koşulsuz anlar, kabul eder ve uygular. Arzu ederseniz bazı yeteneklerini ortaya çıkartarak sizi eğlendirir.

Eğitimli Köpek

Kısacası gölge gibi sizi takip eder ve size biat eder. Burada bahsedilen elbette ki kölelik değildir. Bu anlamda bizlerde onları zaman zaman serbest bırakıp,  belirli çizgiler içerisinde kendi başına kalmasını sağlamalıyız.  İşte bu nokta da, eğitimciden aldığımız tüyolar devreye girer. Köpeğiniz varsa ve eğitimli ise, tuvaletinden tutunda,  beslenmesine,  oyun oynama adabına kadar birçok konuda son derece rahat edeceksiniz demektir. Bir hayvan beslemesinin tadına varmak istiyorsanız önce zorlukları elemine etmelisiniz. Bırakın işi bilen,  ehliyetli kişiler köpeğinize şekil versin,  siz o şekli koruyun sadece.

Unutmayın ki günümüzde,  doğru eğitilmiş bir çok köpeğin hayat kurtardığına dahi şahit olabiliyoruz. Kim bilir,  belki de bir çok mahareti bünyesinde barındıran bu zeki köpeklerin aldığı eğitimler ile  sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor,  belki de hayatımızı kurtarıyor dahi olabiliriz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Eğitimli Köpek