Evde Köpek Eğitimi

Köpeğimiz en sadık arkadaşımız ve can dostumuz, Cinsine, yaşına, yaşadığı ortama bağlı bazı alışkanlıklar kazandırmak için çeşitli eğitimlerin verilmesi gerekiyor, Bunların başında ise davranış bozukluklarına yönelik eğitimler, tuvalet eğitimi, itaat eğitimi gibi konular geliyor. Evde köpek eğitimi adlı yazımızla birlikte sizlere yön verebilmeyi amaçlıyoruz.

Birçoğumuz dışarıda itaatlere uyan köpekleri gördüğümüzde imrenerek bakarız, benim köpeğim neden yapmıyor düşüncesine kapılanlarımız da yok değil, öncelikle olarak hangi komutları nasıl kullanmalıyız birlikte inceleyelim.

İtaat eğitimi denildiğinde, ilk akla gelen 4 tane temel itaat komutu gelir bunları ; Git getir Komutu, Bırak komutu, Yat Komutu, Otur komutu olarak sıralayabiliriz.

Dikkat edeceğimiz birkaç konu var bunları sıralayalım ;

a- Temel itaat eğitimleri köpeğinizin toplumla bütünleşebilmesi ve sosyalleşebilmesini sağlar bu bütünleşmeyi yakalayabilmek için bazı komutlarınıza uyarak kendinden ödün vermesini gerektirir.

b- Köpeğinizle sıkı bir dostluk yakalamış olabilirisiniz ancak muhakkak bir çizgi olmalı ve orda durması gerektiğini bilmeli, özgürlük alanları çizmelisiniz.

c- Köpeğiniz ile aranızda iyi ir uyum yakalamasınız aksi takdirde söylediklerinizi kayda değer bulamayacak özgürlük alanlarını sınırlandırmak istemeyecektir.

d- Eğitimlere başladığınızda aceleci olmamalısınız tıpkı bir çocuk eğitir gibi şans vermeli ve sürekli tekrar yapmalısınız hemen öğrenip uygulamasını beklerseniz köpeğiniz sıkılacak ve tepki vermeye başlayacaktır.

e- Muhakkak ödül – ceza uygulaması yapın, ödül – ceza uygulaması nedir ? Verdiğiniz komutu doğru uyguladığı anda ödüllendirin( sevdiği bir oyuncağı, yiyecek… vb. ), yanlış veya eksik uygulandığı anda makul bir ceza verin ( oyuncağını almak, bir yerde bir süre beklemesini sağlamak… vb gibi )

f- Eğitimleri uzun sürelere yaymanız hiçbir işe yaramayacaktır, kısa sürede net ve anlaşılır komutlar işini kolaylaştırıp öğrenmeyi hızlandıracaktır.

g- En çok yapılan hataların başında gereksiz yere ödül – ceza uygulaması geliyor, Kesinlikle yerli sersiz ödüllendirme yada cezalandırma yapmayın, bu durum köpeğinizin kafasının karışmasına sebep olabilir.

h- Köpeğiniz bir hata yaptı ise o anda uyarıda bulunun, daha sonra yapacağınız cezalandırma veya uyarılar hiç bir işe yaramadığı gibi nedenini anlayamadığı için köpeğinizle aranızda ki bağa zarar verebilir.

Evde Köpek Eğitimi

Evde Köpek Eğitimi

Bırak Komutu ; Çoğu zaman kurtarıcı bir komuttur, köpeğiniz bir şeyi ağzına alıp kaçabilir, dışarıda istemediğiniz türden dışkıları yiyebilir yada bahçenizdeki çimleri kopardığı için laf duyabilirsiniz.

Bu komutu her yaşta öğretmek mümkün, sırasıyla yapmamız gerekenleri görelim.

İlk yapmamız gereken köpeğimizin alışkın olduğu bir yerde eğitime başlamak, Evimizin salonu yada köpeğimize ait bir oda varsa olabilir. Kesinlikle dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamasına ekstra özen göstermeliyiz. Salonda eğitime başlayacağımızı varsayalım, Etrafta bulunan dikkat dağıtıcı her şeyi topladık, köpeğimizi tam karşımıza oturttuk. Sol elimize köpeğimizin sevdiği bir mama yada oyuncağı aldık. Sağ elimize ise en sevdiği ve vazgeçemediği bir et veya mamasını alalım.

Sol elimizdeki mamayı uzatalım ve yemek için yaklaşmasını bekleyelim, yaklaştığı sırada avucumuzu kapatalım. Bırak veya Bırak Onu diye yüksek sesle bırakalım. Geri adım attığı anda sağ elimizdeki vazgeçemedi et ile ödüllendirelim.

Birkaç dakika sonra aynı uygulamayı tekrar deneyelim yine geri adım attığında yada gözlerinize baktığı anda ödüllendirelim. Bir süre sonra köpeğimiz sevdiği mamayı almaz ise vazgeçemediği eti yiyeceğini anlayacak ve bırak komutunu kafasına yerleştirecektir.

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu tekrar yapmaktır, çok sık pratik yapmalıyız ve vazgeçmemeliyiz. Eğer sol elinizdeki sevdiği mamayı yemek ister. Geri adım atmaz ise muhakkak elinizi kapalı tutmalı veya ulaşamayacağı bir yere mamayı koymalısınız hiçbir şekilde almaması gerektiğini kavramalı.

Sadık dostlarınızla güzel günlere 🙂

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde Köpek Eğitimi