Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas çoban köpeği çok güçlü hayvanlardır ve bekçi köpeğidir. Bu köpekler Kars çoban köpeği olarak da bilinir. Kafkas çoban köpeğinin kökeni Kafkas Bölgesi ve Rusya’dır. Vadilerde, yüksek dağlarda at ya da sığır çobanlığı yapmışlardır. Bekçi köpekleridir, çünkü koruyucu özellikleri vardır. Kilosu 45-70 kilo arasıdır. Omuz yüksekliği 72-75 cm arasıdır. Gözleri büyük ve oval, renkleri koyu kahverengi ve kızıldır. Tüyleri çok kalındır ve dayanıklıdır. Kulağında, kuyruğunda, ayak parmaklarında ve gövdesindeki tüyleri çok sıktır, bu yüzden kendilerini soğuk hava şartlarından korurlar. Kemik yapısı ve kasları son derece güçlüdür. Bu köpekler güçlü koruma, dikkat kesilme ve her an tetikte olan hayvanlardır. Her şeyi kısa sürede anlarlar. Yapacakları işi hemen algılarlar, çevreyi en kısa sürede öğrenme yetenekleri vardır. Kafkas çoban köpekleri, sahiplerine ve tanıdıklarına çok aşırı bağlıdır ve sevgi doludurlar. Tanımadıkları kişilere saldırgan olabilirler. Çocuklarla iyi anlaşırlar, özellikle çocuklara karşı koruyucu davranırlar. Dik kafalı ve çok güçlü hayvanlardır. Tasması ile dışarda gezdirirken, sahibini istediği yere sürükleyebilir. Lider ruhlu köpeklerdir.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Bu köpekler özel koruma istemezler ve her şartlara karşı dayanıklı köpeklerdir. Başka köpeklerle ve evcil olan hayvanlarla hiç anlaşamazlar ve çok kolay kavga edebilme özellikleri bulunur. Apartmanda beslemeye uygun değillerdir, eğer besleniliyorsa çok iyi bir eğitimle sorun ortadan kalkar. Kafkas çoban köpek eğitimi çok önemlidir ve eğitilmeleri zor hayvanlardır. Bu köpekleri kolay eğitmek için sahibinin sözü geçmesi önemlidir ve otoriter bir tavır sergilenerek bu köpeklerin eğitimi kolaylaştırılabilir. Dik kafalı oldukları için otoriter olmak şarttır. Daha küçük bir yavru iken eğitime başlanması gerekir. Büyüdüklerinde eğitim vermek zor olacaktır. Eğitim verirken hata yapılmamalıdır, komutlar doğru verilmelidir. Sonradan hataların düzeltilmeye çalışılması çok zor olabilir, bu yüzden eğitim verirken çok dikkat edilmesi gerekir. En doğrusu profesyonel bir eğitmenden yardım almak olacaktır. Kafkas çoban köpekleri, eğimlerini kısa ve eğlenceli isterler. Bundan çok hoşlanırlar.

Kafkas çoban köpek eğitimi sırasında ödül ve ceza yöntemi uygulanmalıdır. Sert davranmak yerine, doğru davranış hareketlerinde ödüllendirilmeli, yanlış davranış hareketlerinde ceza vermek daha uygun olacaktır. Kafkas çoban köpeklerini sosyalleştirmek çok önemlidir. Bu köpekler sosyalleşmediklerinde ve doğru eğitim almadıklarında çok tehlikeli hayvanlar olabilir. Güçlü bir yapıda oldukları için eğitim döneminde sahibi ile köpek arasında çok güçlü sevgi bağının oluşması gerekir. Sahibi eğitim verirken mutlaka kararlı ve tutarlı olması gerekir. Böyle olmayınca köpek, sahibinin üzerinde otoritesi olmayacağını anlayacaktır. Bu yüzden sahibi eğitim verirken çok dikkat etmesi gerekir. Kafkas çoban köpeklerine sevgi ile davranış gösterilirse sahiplerine ömür boyu bağlanırlar.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas Çoban Köpeklerinin Beslenmesi ve Bakımları

Kafkas çoban köpekleri günde 2 defa beslemek yeterli olacaktır. Bu köpekler diğer köpeklere göre mama dışında başka yiyeceklerde yiyebilirler. Bu köpekler evde besleniliyorsa kuru mama ya da açık bir alanda besleniliyorsa ek gıda verilebilir. Çok fazla et verilmemesi gerekir, çünkü fazla et tükettiklerinde ishal olabilirler. Günlük %70 et verilmesi uygundur. Başka besin olarak yumurta ya da et suyu verilebilir. Bu köpeklerin bakımları da çok önemlidir. Tüyleri uzundur ve bu yüzden düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. Dişlerinin temizliği de önemlidir, çünkü dişlerinde bakteri oluşur ve çok kötü koku yapar. Ayda 1 defa yıkamak gerekir. Dışarda yaşayan bazı köpekler kendilerini temizleyebilirler. Egzersizlerini yaptırmak gerekir. Fazla kilo almamaları için ve enerjileri çok fazla olduğu için egzersiz ihtiyaçları vardır. Tırnakları da önemlidir, ayda 1 defa kesilmesi yeterli olacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi