Çoban Köpeği Fiyatları Nedir

Çoban köpeği hayvan sürülerini koruma özelliğiyle bilinen bir cinstir. Sahibinin buyruğundan çıkmayan, sahiplenen ve koruyan bir ırktır. Çoban köpekleri satış fiyatları yerine ve köpeğin cinsine göre değişebilir. Melez veya safkan olması fiyat konusunda artma azalmalara sebep olan en önemli faktördür. Çoban köpeği fiyatları nedir fiyat ortalaması 400-2000 TL arası değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik durumu aldığı eğitimlere göre ve ırkına göre değişir. Çoban köpeği de kendi arasında ırklara ayrılır ve her birinin farklı isimleri vardır. Gövde büyüklükleri ile iri köpekler arasına girerler. Kendisinden gövde olarak oldukça büyük sığırları bile otlaklara sürebilirler. Korumacı ve bekçi bir cinstir. Çoban köpeği diğer adı ile kangal köpeği olarak bilinir. Kangal köpekleri ile karıştırılmamalıdır. Kangal da aynı köpek kategorisine sahiptir ancak farklı bir ırktır. Yetişkin ağırlıkları 40-60 kg arasındadır. Mastiff ve tazı özelliklerini bulunduran tek ırktır. Diğer ülkelerde de yetiştiriciliği büyük bir hızla artmaktadır.

Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Davranış olarak şüpheci bir özelliği vardır. Bu özelliği çoban köpeğine karşı özel bir durum teşkil eder. Yani çoban köpeği herkesin kötü niyetli olabileceği düşüncesini her zaman aklında tutarak sürüyü korur. Krem post rengine sahip bir sürü koruma köpeğidir. Hantal yapıda değildir. Vücut ile orantılı zarif bir kafa yapısında bulunur. Hareket halinde ya da alarm durumunda kalçanın üzerinde kuyruk tutuşu özeldir ve başka cinste bulunmaz. Kafa yapısı iridir.

Kulaklar yapısı orta büyüklükte ve sarkıktır. Kulak, burun ve ağzı kapsayan siyah bir maske şeklinde ağzı vardır ve bunlar bu ırkın karakteristik özellikleridir. İçgüdüsel olarak koyun ve keçi ve bunun gibi sürülerinin korumalığını sağlar. Sürü gütmekten ziyade koruma ve kollama eğilimindedir. Cesaretli, düşünceli, atak hızlı ve çeviktir. Tehlikeye karşı tehdit edici olup, gerektiğinde saldırıya geçer ve en iyi şekilde koruma sağlar. Sürüdeki hayvanlar ile koruyucu, düzenli ve dengeli bir ilişki kurar. Sürüyü korumak için çobandan bağımsız hareket etmeyi tercih eder. Önsezileri güçlüdür. Sahiplerine karşı sadıktırlar.

Çoban Köpeği Bakımı

Köpeği sık yıkayarak temizlemek sağlık açısından uygun olmaz. Köpeklerin deride ter bezi yoktur ve bol miktarda yağ bezleri vardır. Yağ bezleri deride tüylere parlaklık verir. Çok yıkama deriyi kurutur tüyleri donuklaştırır ve çeşitli deri hastalıklarına zemin hazırlar. Bu sebeple bakımı özel ve gerektiğinde olmalıdır. Özel fırçalarla tüyleri taranmalıdır. Kulakta bakımında yabancı maddeler yani pire bit ve kene gibi parazitler bulunmamalıdır. Parazit görüldüğü anda bir veteriner hekime danışılarak parazit aşısı yapılmalıdır. Köpek sürü ile birlikte sürekli dışarıda olduğu için bu bakıma önem verilmelidir. Ağız bakımı ağzın iç kısımları sarı-pembe görünüşte olmalıdır. Ağızda bir koku ve dişlerde diş taşı olmamalıdır. Ayak bakımı ise tırnaklar normal uzunlukta olmalıdır. Tırnak araları temiz olmalıdır. Tırnaklar çoban köpeğinin normal yürümesini zorlaştırmayacak ölçüde ve uygun bir şekilde kısaltılmalıdır. Bu işlem yapılırken köpeğin derisini incitmemeye çalışılmalıdır. Apartman hayatı için uygun değildir.

Çoban Köpeği Eğitimi

Öncelikle köpeğe dost olarak yaklaşılmalıdır ve bir isim verilmelidir. Yaptırmak istenilen istekler kısa kelimelerle birlikte söylenmelidir. Gel, Otur, Getir gibi istekler şeklinde kısa ve öz olmalıdır ve öğrenme açısından olumlu etki katmalıdır. Yaptırılmak istenilen tekrarlanmalı ve sürekli aynı şeyi yapması için sabırla söylenmesi gerekir. Davranışları sonucu ödüllendirilmelidir. Sürü gezdirilir iken ilk etapta çoban köpek sürü ile beraber götürülür ve sosyalleşmesi sağlanır. İleri dönemlerde hayvanlara saldırmaz. Yavru zamanında hayvanlarla büyümesi çok önemlidir. Çoban köpekleri önemli bir eğitimden geçmese bile zeki oldukları için duruma ayak uydurabilirler ve özel bir eğitim gerekmez.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çoban Köpeği Fiyatları Nedir