Çoban Köpeği Satılık Var mı?

Çoban köpekleri, sürü idaresinde kullanılan köpek türüdür. Öncelikli özellikleri korumacı yapısı olması gerekiyor. Çoban köpeklerinde Anadolu’muzda birçok türü bulunmaktadır. Hareketli, hızlı, saldırgan, akıllı, zeki ve güçlü yapıları bulunan çoban köpeklerinin hepsi korumacı yapıya sahiplerdir.

Çoban Köpekleri Cinsleri

En çok bilinenlerinden Sivas kangalı Türkiye’nin en harika köpeklerinden olmayı başarıyor. Ne yapacağını iyi sezen bir köpek olan ve Türkiye’de üretilmesi nedeniyle Türkiye’nin gurur kaynağı olarak biliniyor. İlk defa köpek sahibi olacaklar için uygun bir köpek olmayan Sivas kangalı özellikle yavruyken sahiplenmek büyük önem taşıyor. Diğer çoban köpekleri gibi korumacı, hızlı ve zeki bir köpektir. Alman çoban köpeği olarak adlandırılmış bir diğer çoban köpeği alman kurdu olarak biliniyor. Bu çoban köpeği genellikle iş köpeği olarak kullanılıyor. Korku nedir bilmeyen bu köpek oldukça dikkatli yapıları bulunuyor. Tam anlamıyla sadakat duygusu olan bir köpek aynı zamanda itaatkâr davranışlar sergiliyor. Koruma duygusu çok olduğundan yavruyken eğitimlere başlanması öneriliyor.

Çoban Köpeği Satılık Var mı?

En asil köpek türünden olan dobermanpinscher zeki, çevik ve hızlı yapıları ile oldukça güçlü çoban köpekleri arasında yer alıyor. Zekâsıyla beğeni toplayan köpeğin eğitimi oldukça kolaydır. Düzenli bir eğitimden geçirilmesi korumacı yapılarının dışarıdaki insanlara zarar vermemesi açısından önem arz ediyor. Eskişehir, Polatlı ve Sivrihisar bölgelerinde bulunan akbaş çoban köpeği sürü koruma köpeği olarak karşımıza çıkıyor. Soğuğa dayanıklı olduğundan soğuk iklimde yaşayanlar çokça tercih ediyor. Acil durumda sahiplerini uyarabilecek zekâya sahip oldukları için koyun ve inek sürüsü emanet edilebiliyor. Aksaray çevresinde yetişen Aksaray malaklısı Anadolu çoban köpekleri arasında yer alıyor. Vücut tipi, tüy yapısı, kafa yapısı ve renk yapısı ele alınırsa kangal ile karıştırılıyor. Malak kelimesi yöre ağzında yanakları, dudakları sarkan anlamına geliyor.

Çoban Köpeği Satılık Var mı?

Oldukça iri yapılı olan Kafkas çoban köpeği ise düşmanlara karşı hırçın bir yapısı bulunuyor. Akıllı ve zeki köpekler olarak biliniyor. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı bir köpektir. İlk defa köpek besleyecekler için tavsiye edilmiyor. Daha çok deneyimli uzman kişiler tarafından yetiştirilmesi tavsiye ediliyor. Bunun gibi birçok çoban köpeği türü bulunmaktadır. Bahsedilen çoban köpeklerini bazıları birçok işte kullanılıyor. Polis köpeği, iz sürme köpeği, tedavi köpeği, bekçi köpeği, koruma köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak çokça kullanılıyor. Bunu için çoban köpeği satılık var mı ve detaylı bilgi için internet ortamında bulabileceğiniz gibi sahipleneceğiniz köpeğin yavruyken alınması tavsiye ediliyor.

Çoban Köpeği Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoban köpeklerinin çoğu enerjik oldukları için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekiyor. Çoban köpeklerinin genelinin eğitimi oldukça kolaydır. Zekâları, sadakat duyguları ve itaat sahibi oldukları nedeniyle eğitimlerinde hiçbir zorluk çekilmiyor. Ancak yavruyken eğitime başlanması büyük önem taşıyor. Korumacı özellikleri nedeniyle diğer insanlara saldırmaması için yavruyken temelden eğitim verilmesi tavsiye ediliyor. İlk defa köpek sahibi olacak kişiler çoban köpek sahibi olmak için detaylı araştırma yapmaları gerekiyor. Verilen eğitimin, gösterilen davranışın ve bakımlarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çoban köpeklerinin iri oluşu, enerjik oluşu ve saldırgan yapıları nedeniyle şehir hayatına uygun bulunmuyor. Onlar için en iyi mekân bahçeli ve geniş arazilere sahip bir ortamdır. Köpekler et obur hayvanlar oldukları için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Çoban köpeklerinde de protein alımına dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla yemek tüketimi yerine düzenli öğünler verilmesi gerekiyor. Aşırı tüketim köpeğin kilo almasına yola açacağından aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Çoban Köpeklerinin birçoğu yalnız kalmaktan hoşlanmayan köpeklerdir vakit geçirmek ihmal edilmemesi gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çoban Köpeği Satılık Var mı?