Köpek Eğitimi Alabay İstanbul

Alabay cinsi köpeklerin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bazı kaynaklara göre 4000 yıllık geçmişi olduğu söylenen bu köpek cinsinin ataları ise tam olarak bilinmemektedir. Orta Asya çıkış yeri olarak gösterilen ve Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan bölgelerinde yetiştirilmeye başlanan köpeklerin soyu bugüne kadar gelmiştir. Sürü bekçiliği ve koruma köpeği olarak bilinen köpek ırkıdır. Kirli beyaz, kahverengi tonları, boz renginde olabilirler.

Alabay Cinsi Köpek Özellikleri

Son derece iri kemikli ve kaslı yapıda olan Alabay cinsi köpekler çok büyük ve kuvvetli hayvanlardır. Bu ırk tarih boyunca Orta Asya’da hayvan sürülerinin ve kervan sahiplerinin evlerine bekçilik yapmıştır. Ve her türlü zorlu iklim koşullarından geçmiştir. Bu sayede de zor koşullarda dayanıklılığı artmış ve yine yabani hayvanlarla sürekli mücadele içinde olduğu bu evrelerde cesur ve tam anlamıyla koruyucu, enerjik bir köpek cinsine dönüşmüştür. Çoban köpeklerinin en iyi özelliklerine sahip olmuştur. Dışarıda tehdit altında korumacı özelliğe sahip olması ile yetiştirilen bu köpekler soğukkanlı, özgürlüğünü seven, son derece dominanttırlar. Bur ırktaki köpekler oldukça zeki, atılgan ve tehlikeyi anında fark eden ve herhangi bir olaya anında tepki veren yapıya sahiptirler. Köpek Eğitimi Alabay cinsi için oldukça titizlik gerektirmektedir.

Köpek Eğitimi Alabay Istanbul

Köpek Eğitimi Alabay İstanbul

Alabay cinsi köpeklerin dominantlık özelliğini de düşündüğümüzde eğitimine oldukça erken vakitlerde başlanması gerekmektedir. Erken vakitte eğitilen bu hayvanlar sahibine karşı çok daha itaatkâr ve uyumlu bir köpek haline gelecektir. Köpek eğitimi pek çok türde 6 ya da 9 ayı geçtikten sonra oldukça zorlaşmaktadır. Köpek Eğitimi Alabay için de, doğası gereği sert ve zor olduğundan 6 aylık süreci geçmeden başlanmalıdır.

Tarihine de baktığımızda korumacı yapıda ve mücadele etme halinde bulunan, zor şartlara adapte olmuş bu köpekleri kesinlikle evde tutmamalısınız. Bu köpeklerin uzun mesafeli koşulara ihtiyacı olduğunu da düşündüğümüzde, bahçeli ve geniş koşma imkânı sunabileceğiniz bir ortamda bulundurursanız, doğru eğitimler ile köpeğinizdeki saldırganlık özelliğini azaltmış olacaksınız. Doğru sosyalleşme eğitimi ile köpeğinizle caddede sokaklarda başka birine rahatsızlık vermeden, hiç tereddütsüz gezebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki her şey sevgi ve merhametten geçmektedir. Sabırlı bir eğitmenle birlikte sevgi ile eğitilen bir Alabay Cinsi köpek, sizi her türlü şüpheli durumda koruyan, size sonsuz bağlı ve zekâsı ile sizi kendine hayran bırakacak, sizinle oyunlar oynayan bir arkadaşa dönüşecektir. Doğru komutlar ile eğittiğinizde köpeğiniz size kendisiyle ilgili bir sıkıntısını ya da çevredeki şüpheli bir durumu hareketleri ile anlatabilecektir.

Alabay Köpek Bakımı

Dominant karakterde olduğunu söylediğimiz, kendisine ait alanda kısıtlanmadan bağımsız hareket edebileceği bir ortama adeta aşık olan Alabay Cinsi köpek, böyle bir ortam kendisine sunulduğu takdirde daha kolay eğitilecektir ve Bunların dışında Alabay köpekler dünyanın en güvenilir bekçisi haline gelecektir. Köpek Eğitimi Alabaycinsi için sabırlı ve son derece otoriter bir eğitmen istemektedir. Eğitimleri esnasında azarlanmamalı ve şiddet uygulanmamalıdır. Bu onları oldukça saldırgan yapabilir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde son derece sevecen güvenilir bir dost olacaktır.

Köpeğe verilecek komut şeklinin ve eğitmenin davranışlarının ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Köpeğe kızgın bir ses tonu ile gel komutunu verildiğinde, her seferinde gel denildiğinde sahibinin kendisine kızdığını sanacaktır. Bekle, hayır, otur, kalk gibi temel komutları yerine getirdiğinde onu ödüllendirmelisiniz. Bu ödül kafasını okşayarak sevgi gösterme ya da başka bir şekilde olabilir.

Ölü tüylerinin atılmasına ihtiyaç duyan Alabay cinsinin bakımı oldukça kolaydır. Bakımında herhangi bir tıraşa ihtiyaç duymazlar. Sadece sık fırçalayarak bu ölü tüylerin atılmasının sağlanması gerekmektedir. Mevsim değişiklerinde çok fazla tüy dökümü yaşarlar. Köpek Eğitimi Alabaycinsinde uyum sağlayacağı ortamın ne kadar iyi sağlandığına bağlı olacaktır. İstanbul’da Alabay cinsi köpeğe sahip olmak istiyorsanız, eğitim sürecinde bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek eğitmeniz ya da eğitim veren merkezler bulabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitimi Alabay İstanbul