Bobtail Satılık Yavru

Bobtail’lerin kişilik özellikleri tanımlayamayacağınız kadar mükemmeldir. Bobtail’ler tatlıdırlar, sevimlidirler, zekidirler ve bir o kadarda sevgi doludurlar. Herkesin kalbini fethedebilecek bir yapıları vardır. Eğer aktif ve sevgi dolu olan bir bekçi köpeğiniz olsun istiyorsanız ki eğer bu ırk tam sizin istediğiniz gibidir. Bobtail’ler oyuncudurlar, çeviktirler, sevgi doludurlar, atletiklerdir ve uyumludurlar. Büyük kare vücutlu yapıya sahiptirler, tüyleri kabarıktır. Yetenekli olan bir sürü köpeğidir. Gövdesi kaslı bir yapıya sahip ve dengelidir. Göğsü geniş olan, bacakları düz olan ve ayakları küçük olan bir köpek türüdür. Kafası kareye yakın bir görünüme sahiptir ve uzun tüyler ile kaplıdır. Gözleri kahverengi veya mavi renkte olabilir.

Bu Bobtail ırkının kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ama İngiltere’nin Batı kısmından gelmiş oldukları hakkında izler bulunmaktadır. Çiftçiler, yetiştirmiş oldukları hızlı ve akıllı olan bu çoban köpeklerinin tüylerini koyunun tüylerini kırpar gibi bu köpeklerin de tüylerini kırpıp kıyafet ve battaniye yapımında da kullanılmaktadır. Soğuk havalara karşı dayanıklı olan bu ırkın köpeği, iş köpeğidir ve bir o kadarda iyi bir bekçi köpeğidirler. Ömürleri ise ortalama olarak 10 ya da 12 yıl arasında ömürleri vardır. Bu köpeklerin ortalama olarak kiloları 28 veya 45 kilo arasında değişim göstermektedir ve bu ırkın köpekleri kuyrukları olmadan doğarlar.

Aktif ve arkadaş canlısı olmakta olan bu köpek çocuklar ile oldukça iyi geçindiklerinden dolayı bu ırkın köpekleri çocuklu ailelerin bakabileceği bir köpektir ve çocuklu olan aileler için oldukça uygun olan bir köpek ırkıdır. Bu ırkın köpekleri nazik ve sadık birer dostturlar. İnsanları gütmesini engellemek amacı ile eğitilmeleri gerekmektedir. Bu köpeklere iş verdiğiniz zaman çok mutlu olurlar, aktif bir yapıya sahip olduklarından dolayıdır ki apartmanda bakılması zor olan bir köpek ırkıdır. Liderin kim olduğunu bilmesine ve günlük egzersize ihtiyaç duymakta olan bir köpek ırkıdır. Bu köpek ırkı düzenli olarak tüy bakımına ihtiyaç duymaktadır. Ama tüy dökmeyen bir köpek ırkıdır.

Bobtail Satılık Yavru

Bobtail Satılık Yavru

Bu köpek ırkının diğer adları Eski İngiliz çoban köpeği olarak bilinmektedir. Bu köpeğin ırkına ait lekeli, lekesiz olmak üzere gri, boz ya da mavinin çeşitli tonlarında renkleri bulunmaktadır. Bu köpek ırkının çıkmış olduğu yer İngiltere’dir. Bu köpek ırkının çıkış tarihi 1800’lere kadar dayanmaktadır. Bu köpeğin orijinal olan işlevi koyun sürüsü çobanıdır. Bu köpek ırkının günümüzdeki işlevi çoban köpeği yarışmalarında yer almaktadır. Bu ırka mensup köpeklerin kiloları erkek köpekler de 32 ya da 41, dişi köpekler de 27 ya da 36 kg olarak değişim göstermektedir. Bu ırk köpeklerin boyları erkek köpeğin boy 53 ya da 58, dişi köpeklerin ise boyu 51 ya da 53 cm olarak değişiklik göstermektedir.

Zor işleri başarmak üzere yetiştirilmişlerdir. Bu ırkın köpekleri koşmaya bayılırlar. Ukaba ve uzun yapıya sahip olan bu köpeğin tüyleri yani kürkünün iyi durumda tutulabilmesi için sürekli bakımlı olması gerekir. Haftada en az üç kere alttaki yumuşak ve su geçirmez olan tabakada dâhil olmak üzere derinlemesine taranmaz ise bu ırkın köpeğinin tüyleri düğümlenir ve deri problemlerine zemin hazırlayacak konumlara gelebilir. Oluşmuş olan düğümleri açarken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer ki köpeğiniz herhangi bir yarışa şova katılmayacak ise köpeğinizin tüylerini iki ayda bir kısaltabilirsiniz. Bu ırkın köpeği koyunlara çobanlık yaparken tüyleri koyunlar ile birlikte kırpılmaktadır. Bu ırkın köpekleri özellikle İlkbaharda Nisan ve Mayıs aylarında çok tüy dökmektedirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bobtail Satılık Yavru