Evinizde köpek eğitimi

KÖPEĞİNİZİ EVİNİZDE EĞİTME YOLLARI

Hause Of İstanbul
Hayvanlar insanlar gibi eğitime ihtiyacı olan canlılardır. Ancak onlar insanlardan farklı canlı türleri oldukları için eğitimleri de doğal olarak farklı olmaktadır. Bu da doğanın kanunlarından, yani doğanın doğal sonucudur diyebiliriz. Hayvanların eğitimi insanlar kadar kolay değildir. Çünkü hayvanların insanlar kadar düşünebilme potansiyelleri gelişmemiştir. Hatta hayvanların türüne göre bu düşünce potansiyelleri daha da düşmektedir. Ama mesela köpeklerin bu bakımdan en gelişmişlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bütün bu sebeplerle de hayvanların alması gereken eğitimle insanların alması gereken eğitim arasında ciddi farklılıklar vardır.

Köpeklerinizi özel olarak eğiten eğitmenler bulabileceğiniz gibi kendiniz de bu eğitimi köpeğinize verebilirsiniz. Evinizde köpek eğitimi sandığınız kadar zor ve baş ağrıtıcı değildir. Öncelikle evde temel eğitimi köpeğe vermek gereklidir. İlk başta dikkat edilmesi gereken husus köpeğinizi ilk aldığınız zaman, tabi yavruyken almanız eğitim açısından daha verimli olacaktır, köpeğinizi tasmasız evinizin içerisinde serbest bırakabilmelisiniz. Köpeklerin temel eğitimi sahibiyle olan ilişkileriyle başlar. En temel şeyleri köpeğe öğretmek ilk başlarda yapmanız gereken hadiselerdir. Örneğin bunlar köpeğinize vereceğiniz otur, yat, kalk gibi komutlardır. Köpek bu komutları bir zaman sonra doğru bir şekilde algılayıp istediğiniz düzeye gelecektir. Bunlar temel komutlardır. Çeşitli oyunlarla da köpeğinize temel eğitim verebilirsiniz. Köpeğinizle oyun oynarken ödül – ceza yöntemleriyle genel hatlarıyla köpeğinize eğitim verebilirsiniz. Uzmanlardan destek almak da tabiki faydalı olacaktır. 2 ay ile 6 ay arasında verilecek eğitimler temel eğitimlerdir. Demin anlattığımız eğitim üslubuyla evde köpeğinize zorlanmadan eğitim verebilirsiniz.

Evinizde köpek eğitimi temel konuları bildikten sonra sizi yoracak bir şey değildir. Ancak şunu da söylemeliyiz ki uzman desteği almak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. O bakımdan uzman desteği almaktan kaçınmamanız gerekir. Köpekseverlerin en çok arzuladığı şeylerden birisi sahibi oldukları köpeğin kendilerine sadık olmasıdır. İşte bu sadıklığı da demin bahsettiğimiz köpeğin evde tasmasız serbest dolaşımına izin vermek, köpeğe oyun oynatırken veya köpekle oyun oynarken ona sevgi gösterilerinde bulunmak köpeğinizin size karşı olan sadıklık duygusu da gelişecektir. Köpeğinizin size sadık olması konusunda onun temel ihtiyaçlarını karşılamanız ve köpeğinizin kendisini güvende hissetmesi gibi konular da son derece önemlidir. Temel ihtiyaçlardan kastımız örneğin köpeğiniz acıktığında onun karnını doyurmak köpeğiniz için çok önemli olacaktır. Köpeğinizin sizi sahibiniz görebilmesi için öncelikle size güvenmesi gerekir. Bunu da köpeğinizin sürekli sizle vakit geçirmesini sağlayarak yapabilirsiniz. Köpeğiniz sizinle vakit geçirdikçe, size güvendikçe sadık kalma duygusu da pekişmiş olacaktır. Yani köpeğinize sevgi, güven ve onun ihtiyaçlarını karşılama gibi temel şeylere dikkat etmek gerekir. Şunu da belirtelim ki köpeğe eğer temel eğitim verilmezse köpek korkak ve saldırgan olabilir. Köpeğinize temel eğitim vererek hem bu tip oluşabilecek sorunların doğmasını engellemiş oluyorsunuz, hem de köpeğinizin sosyalleşmesini sağlamış oluyorsunuz. Ama burada en önemli nokta köpeğinizin size sadık kalabilmeniz için köpeğinize eğitimi siz vermelisiniz ve onunla siz ilgilenmelisiniz. Yani köpeğiniz en çok sizi tanımalı. Ancak o zaman size sadık kalabilir.

Evinizde köpek eğitimi biraz uzman yardımı alarak, biraz emek vererek çok rahatlıkla verilebilir. Belki de eğitim konularının ötesinde köpeğinize gösterdiğiniz ilgide samimiyet önemlidir. Zira köpeklerin hisleri çok kuvvetlidir. Dolayısıyla sizin ona karşı hissettiğiniz duyguları anlayabilecek kapasitededir. Onun için de köpeğinize hissettiğiniz ve verdiğiniz her duygu onda olumlu veya olumsuz bir duygu yaratabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey de köpeğinizi gerçekten sevmelisiniz. İlgi ve alakanızı da o şekilde gösterebilmelisiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evinizde köpek eğitimi